Zemežlč fungovala na dieťa tak, že ju stačilo iba spomenúť a ihneď vyzdravelo. Čaj zo zlatobyľu ani netreba sladiť. Je čas ľahkých jedál, tekvice, volské oká, mastný chlieb s rajčinami. Všade more černíc, o hubách na paprikáš ani nehovoriac.
Mám na mysli plytvanie. Značná časť toho, čo akože potrebujeme, je nám zbytočná. Iba denná potreba vody na osobu, ako nás ju učili vyrátať na nitrianskej priemyslovke, je dnes desaťnásobná. Pritom dedovia mali studňu, kdeže by naťahali viacej vody, než potrebovali. A koľko žerieme elektriny, nároky nám strašidelne stúpajú a výsledkom nie je vyššia kvalita.
Dokonca domy v 60. - 70. rokoch stavali na vidieku jednoducho: základy z kameniva a zatvrdnutého betónu, steny zo škvárových kvádrov, drevený strop, jednoduchý krov, tehlový komín, škridľa alebo šablóny, škvárové násypy pod drevené dlážky, tesárske zárubne, omietky, okná a dvere - môžeme sa sťahovať. V čom spočíva kvalita života jednotlivca, závisí aj od duševného stavu spoločnosti.
Ak zdvihneme pohľad ďalej ako pod svoj nos, uvidíme, ako inak a jednoduchšie žijú ľudia inde, aká je tam ich predstava o štandarde (napr. Chorvátsko, Škandinávia) a aká absurdná je cenová ponuka bývania u nás.
Niet lacných bytov, lacných montovaných domov. Prízemné bungalovy s murovanými štítovými stenami experimentálne stavali u nás v 50. rokoch. Iste nie je problém inteligentne naprojektovať úsporný domček, v dohode s hygienikom zracionalizovať zdravotechnickú náročnosť i zaistenie tepelnej pohody.