Návrh na vypracovanie koncepcie legálnej imigrácie sa stretol s rozpornými reakciami. Ako je to na Slovensku zvykom, najviac diskusií sa točilo okolo ideologických otázok. Najmä okolo návrhu, aby legálna migrácia preferovala krajiny, ktoré sú nám civilizačne blízke.
Konzervatívci upierajú zrak na bielych, slovansky hovoriacich kresťanov z Ukrajiny a Ruska. Nacionalisti zdôrazňujú, že čiernych a/alebo moslimov nám netreba. Liberálni humanisti sa chytajú za hlavu a lobujú za čo najväčšie počty azylantov z tretieho sveta, bez rozdielu farby pleti, kultúry a náboženstva.
Čo verejnosť nevie
Ekonomické otázky zostávajú v ofsajde, okrem tvrdení, že „imigranti zoberú Slovákom prácu". Nemáme na Slovensku už teraz dosť nezamestnaných? Bohužiaľ, to, že je niekto Slovák, ešte neznamená, že vie a chce pracovať.
Slovensko má najvyšší podiel dlhodobo nezamestnaných v celej Európskej únii. Mnohí z nich už nikdy robiť nebudú. Imigranti berú najmä tie práce, ktoré domáce obyvateľstvo robiť nechce. Slováci v Británii a Írsku to môžu potvrdiť.
Slovenská verejnosť nevie (a ani veľmi nechce vedieť), aké rýchle starnutie nás čaká už v priebehu jedného desaťročia. V súčasnosti pripadá na jedného človeka staršieho ako 65 rokov 5,9 človeka v ekonomicky aktívnom veku (15-65 rokov). Inak povedané, na jedného dôchodcu môžu prispievať šiesti ľudia (po odrátaní nezamestnaných, študentov a žien v domácnosti je skutočný pomer len asi 2,3 pracujúcich na jedného starobného dôchodcu).
Podľa demografickej prognózy vypracovanej populačnou divíziou Organizácie spojených národov sa už roku 2020 pomer ľudí v ekonomicky aktívnom veku k dôchodcom zníži na 4,3. V roku 2030 bude tento pomer činiť 3,3 a v roku 2050 len 2,1. To všetko pri optimistickom predpoklade, že sa priemerný počet detí pripadajúcich na jednu ženu zvýši z dnešných 1,4 na 1,7, teda na podobnú úroveň, ako vo vyspelých krajinách.
Ak by sme chceli zachovať udržateľný pomer pracujúcich a dôchodcov, muselo by sa miesto súčasných 61tisíc detí ročne rodiť o 30 - 40 tisíc viac.
Demografické procesy majú veľkú zotrvačnosť. Aj keby sa po prečítaní tohto článku všetci čitatelia odobrali do spálne splniť si vlasteneckú povinnosť, na pracovnom trhu by sa prvé výsledky objavili až po roku 2030. Ak na Slovensku nevypukne ekonomický zázrak, dnešní tridsiatnici budú dostávať miesto dôchodku len žobračenky.