Minister dopravy prišiel s viacerými dobrými nápadmi. Proti plytvaniu pri stavbe diaľnic by však mohol pritlačiť ešte viac.
Rozhodnutie ministra dopravy Jána Figeľa o odstúpení štátu od zámeru stavať diaľnicu zo Žiliny do Prešova prostredníctvom PPP projektov vnieslo silný závan čerstvého vzduchu do temných zákutí slovenských diaľničných tunelov. Taký silný, že hlavný patrón slovenského tunelárstva si to nasmeroval rovno do štátneho smútku.
Dôvodom zrušenia PPP balíka bola najmä jeho enormná predraženosť, ktorá vyhovovala stavebným firmám, bankám, úradníkom a politikom, ktorí boli ochotní pre štát nevýhodné zmluvy podpisovať. Technicky bola dôvodom odstúpenia štátu neschopnosť PPP konzorcia zabezpečiť financovanie výstavby.
Pochybné projekty
Predpokladom účasti súkromných bánk v projekte bola, okrem záväzku štátu plne hradiť kalkulované finančné straty projektu, aj pôžička vo výške miliardy eur od Európskej investičnej banky. Tá, možno už poučená aj Gréckom, sa do pochybného projektu neponáhľala. Rozhodnutie zrušiť tento PPP projekt - treba dúfať, že po ňom príde aj zrušenie príprav PPP projektu na tunely pri Žiline - je plne v súlade so zámerom Radičovej vlády zastaviť či znížiť dynamiku zadlžovania. Ficov prostoduchý recept „la dolce vita" na účet našich detí sa minimálne na čas zasekol.
Minister Figeľ naznačil viacero triezvych riešení: Rozdeliť PPP balík na asi 15kilometrové úseky, odsúťažiť ich jednotlivo a stavať od východu na západ, teda cestou menšieho odporu. A súťažiť transparentne a tvrdo.
Že tento prístup je pri dostatočnom tlaku možný aj u nás, dokumentuje prípad rýchlostnej cesty Košice - Milhosť. Po zaujímavom vývoji kontrakt na stavbu 14kilometrového úseku vyhrala švédska Skanska s cenou 78 miliónov eur. Náklady na stavbu podľa štátnej expertízy však mali byť 136 miliónov eur!
Už na jar 2010 Zväz stavebných podnikateľov Slovenska kritizoval Skansku za predkladanie nízkych cien - Skanska vtedy vyhrala tender na malý úsek diaľnice na Kysuciach s ponukou ceny 163 miliónov eur - štátna expertíza však predpokladala cenu 270 miliónov. Tender vtedy nenapadol nik iný ako exminister dopravy Vážny.
Kartelové dohody?
Žeby Skanska kazila kartelové dohody diaľničných firiem? A nemáme na Slovensku extra balík problémov aj so „štátnymi expertmi" na cesty a diaľnice? Aká veľká časť ich expertízy a príjmov spočíva v enormnom nafukovaní cien v záujme spolužiakov v stavebných firmách? Nepatrí priveľa slovenských dopravných expertov do bratstva kamarátov Vincenta Lukáča?