Politika je o kompromisoch, bolo prvé, čo nemecký minister životného prostredia verejnosti oznámil po tom, ako ho minister hospodárstva položil na lopatky a donútil predĺžiť prevádzku nemeckých atómových elektrární.
Nemecko bolo na najlepšej ceste byť do 15 rokov bez atómových elektrární, teraz sa výstup z atómovej energetiky predĺži minimálne o dvojnásobok.
Kompromisy proti krajine
Samosprávy, ktoré sa pripravovali na novú éru a vo veľkom investovali do alternatívnych zdrojov energie, budú ročne strácať miliardy, lebo atómkam konkurovať nedokážu.
Téma finálneho uskladnenia rádioaktívneho odpadu je nedoriešená. A Merkelová, ktorá z rozhodnutia svojej vlády robí strategický krok v záujme energetickej bezpečnosti, znie smiešne na pozadí čísel expertov, ktorí dokazujú, že Nemecko je schopné byť energeticky sebestačné i bez atómiek.
V Nemecku to vrie a verejnosť má po krk kompromisov, ktoré neslúžia krajine, ale vždy len hŕstke vyvolených.
Tučný darček
Plán na výstup z jadrovej energetiky inicioval v 1998 sociálny demokrat a vtedajší kancelár Gerhard Schröder. Po zložitých rokovaniach s energetickými koncernmi pripravil zákon, ktorý napokon odklepol i parlament a ktorý v roku 2002 vstúpil do platnosti.
V Nemecku sa nebudovali žiadne nové elektrárne a všetko sa pripravovalo na odstavenie existujúcich. Miliardové subvencie sa prelievali novým gigantom z oblasti obnoviteľnej energetiky. Atómová loby sa nevrlo prizerala a ticho čakala na príhodný čas nanovo otvoriť tému.
V čase veľkej koalície, keď Merkelová vládla so sociálnymi demokratmi, sa debatovať nedalo, ale po voľbách 2009 sa nebo atómkam otvorilo. Vládu vytvorili liberálni demokrati s CDU a o predĺžení prevádzky sa dalo opäť diskutovať.