Len ťažko sa dá predstaviť, že práve politici, ktorí nevidia nič zlé na spôsobe, akým obstarávalo predchádzajúce vedenie ministerstva financií, budú sami meniť obstarávanie k lepšiemu.
Spôsob, akým ministerstvo financií v roku 2008 uzatvorilo zmluvu s Hayek Consulting, s. r. o. vypovedá veľa o dobe pseudotransparentnosti. Zákazka za 36 miliónov korún bola zadávaná podprahovou metódou, ktorá je primárne určená na menšie až drobné nákupy.
Z doterajších informácií možno zrekonštruovať tento príbeh:
V auguste 2007 ministerstvo financií oznámilo v Úradnom vestníku EÚ úmysel zaobstarať za 36 miliónov služby. Využilo na to formu predbežného oznámenia. Ministerstvo pri tom nevyužilo formulár, ktorý umožňuje zároveň vyhlásiť súťaž.
Dokonca aj v tomto zjednodušenom formulári nevyplnilo kolónky pre uvedenie plánovaného termínu súťaže, podmienok účasti, či nejakých podmienok, ktoré budú musieť byť zahrnuté do zmluvy. V oznámení - okrem finančnej hodnoty - chýbala akákoľvek zmienka, o aký rozsah služieb má ministerstvo záujem. Koľko samospráv bude treba školiť, aký rozsah majú mať školenia... atď.
Potom nasledoval podprahový nákup, ktorý viac-menej vyžaduje len to, aby úradník poslal pár firmám opis toho, čo ministerstvo chce. Firmy v prípade záujmu poslali požadované papiere a cenu. Oslovené firmy úradník vybral podľa svojho uváženia. Okrem toho informáciu, že prebieha výber z ponúk, zrejme zavesil na web inštitúcie, ako to vyžadoval zákon.
Ťažko hovoriť o súťaži
Vzhľadom na to, že verejných obstarávateľov na Slovensku je viac ako 3000, je možné si len ťažko predstaviť, že nejaký podnikateľ trávi čas tým, že cyklicky preklikáva niekoľkotisíc webov, aby mu neušla obchodná príležitosť uchádzať sa o zákazku.
O súťaži, ku ktorej má voľný prístup široká konkurencia, teda ťažko hovoriť - a viacero odborných prác podprahové obstarávanie označuje ako jednu z nesúťažných metód.
Pri podprahovej metóde sa na vyhodnotenie ponúk ani nemusí zostaviť komisia, čiže úradník o najlepšej ponuke rozhodne sám. Náznak kontroly toho, či vybral najlepšiu ponuku, možno vidieť v uverejnení oznamu o uzatvorenej zmluve vo Vestníku verejného obstarávania, kde porazená konkurencia môže skontrolovať, že cena víťaza bola lepšia. V tomto prípade sa úradník rozhodol, že oznam vo vestníku neuverejní. Hovoriť o transparentnosti by bolo odvážne.