Ak kauza prideľovania bytov v hlavnom meste súvisela s voľbami, tak to platí aj o reakcii Jána Figeľa. Napriek tomu treba jeho rozhodnutie oceniť. Bez zmeny systému však veľa neznamená.
Áno, kauza prideľovania bytov v hlavnom meste súvisí s nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami, ako to v utorok podotkol kresťanský demokrat Ján Figeľ. To však nič nemení na jej pravdivosti. Ani na spôsoboch politických strán, ktoré už dve desaťročia ovládajú bratislavské Staré Mesto. Stredových, pravicových, kresťanských a demokratických.
Problém nie je v tom, že si okrem iných ľudí kupovali obecné byty za nízke sumy aj politici, umelci, novinári a celebrity. Umožňoval to zákon, ktorý sa týkal všetkých - podmienky na kúpu obecného bytu boli pre každého nájomníka a záujemcu rovnaké v celej krajine.
Nie je preto zrejme možné hovoriť ani o porušení zákona či iných existujúcich pravidiel. Či už zo strany zastupiteľstva, alebo žiadateľov. Zavedený systém je politicky ošetrený tak dobre, že pravdepodobne nehrozí ani podozrenie z korupcie či klientelizmu, keďže každý potrebuje niekde bývať.
Aj úradníci, aj politici, aj umelci, aj celebrity, aj ich deti, aj deti ich detí. Inak by sa nielen prišelci, ale aj rodení Bratislavčania dobrovoľne nezadlžovali na desiatky rokov, neživili banky, realitné kancelárie, developerov a iných.
Problém je v tom, že doterajšie zastupiteľstvá Starého Mesta - a pravdepodobne aj iných miest a obcí - sa nesprávali k spravovanému majetku ako k vlastnému, ale ako k cudziemu. V opačnom prípade by sa totiž obecných bytov nevzdávali s takou ľahkosťou a mľaskaním, s akou sa ich stále vzdávali.