Friedman obsah knihy zhrnul takto: Úpadok Ríma spôsobila kríza zodpovednosti mocenských elít, preferovanie skupinových záujmov pred záujmami ríše, strata schopnosti analyzovať skutočné príčiny úpadku.
Prečo generál poslal knihu Friedmanovi? Chcel mu vari otvoriť oči? Veď počas posledných rokov použili túto historickú paralelu stovky komentátorov na všetkých kontinentoch. Aj v našich končinách. Jedni preto, aby ju spochybnili, druhí preto, aby na ňu upozornili.
Friedman krátko potom navštívil Silicon Valley. Diskutoval s ľuďmi, ktorí pripravujú ďalšiu technologickú revolúciu. Vo firmách Apple, Twitter, Linkedin, Intel, Cisco, SRI. Nadobudol presvedčenie, že technologická revolúcia made in Silicon Valley opäť vygeneruje mohutný impulz rozvoja, ktorý upevní pozíciu Spojených štátov, ak...
Ak politiku prestanú ovládať dve skorumpované strany, republikáni a demokrati, ktoré dlhodobo ničia spoločnosť. Friedman upozorňuje, že tento názor majú aj renomovaní politológovia. Hovoria: Ak súťaž prospieva hospodárstvu, prospela by aj politike.
Americký politický systém je skostnatený. Politici sú celé roky v klepcoch, ktoré nastražili najvplyvnejšie záujmové skupiny. Preto je nevyhnutné, aby sa sformovala tretia veľká strana. Strana, ktorá by reprezentovala záujmy radových voličov. Strana, ktorá by dokázala uskutočniť reformy bez tlaku vplyvných lobistov. Tak, aby neboli produktom kompromisov, aby sa nedali po zmene mocenskej garnitúry rafinovane dekonštruovať. Na akom podhubí by sa mala tretia strana sformovať?