Červený kal zasiahol Slovensko. Našťastie nie priamo. Rizikové priemyselné prevádzky, odkaliská a environmentálne záťaže z minulosti nie sú len maďarským špecifikom. Na Slovensku sú takýchto lokalít stovky. Maďarská havária však svojím rozsahom prinútila aj našich zodpovedných konať.
Prvotná reakcia bola správna. Príslušné ministerstvo nechalo prekontrolovať technický stav 28 odkalísk.
Výsledky kontroly niektorých šokovali - na odkalisku Slovinky nad Krompachmi hrozí zvýšené riziko havárie. Zvyšných 27 kontrolovaných objektov sa údajne netreba báť.
Slovinky sú naším najvyšším odkaliskom. Hrádza, ktorá zadržiava viac ako milión ton kalu s vysokým obsahom arzénu a niektorých ďalších ťažkých kovov, meria 113 metrov.
Keď sa v roku 1999 prestalo odkalisko používať, nik netušil, že už čoskoro nastanú problémy. V septembri 2001 sa prepadlo staré potrubie a došlo k výronu zakalenej vody. Táto porucha nebola dodnes odstránená.
Ďalší problém na seba nenechal čakať. Po viacerých zmenách vlastníckych vzťahov sa prestal vykonávať základný dohľad a monitoring. Od roku 2004 sa úrady pokúšali prinútiť krachujúcu firmu a neskôr aj správcu konkurznej podstaty, aby niečo spravili. Neúspešne.
To je žart?!
Na vážnosť situácie upozornil kompetentných v roku 2009 materiál štátneho podniku Vodohospodárska výstavba. Ten uvádza: „Od začiatku roku 2004 až do súčasnosti sa na odkalisku nevykonáva dohľad ani v minimálnom rozsahu... Stav je vážny, hrádzový systém je devastovaný a nie je vylúčené jeho ohrozenie pri nadmernej zrážkovej činnosti alebo pri prudkom topení sa snehu... Odkalisko Slovinky svojou existenciou v súčasnom stave ohrozuje lokalitu mesta Krompachy."
A tu sa začíname dostávať k podstate veci. Čo to vlastne odhalila kontrola ministerstva? Odkalisko Slovinky!? To je žart, nie?! Veď o jeho vážnych problémoch vedeli štátne orgány už rok pred kontrolou samotnou! Čo robili úrady počas toho roka? Aké opatrenia realizovali, aby havarijný stav neohrozoval ľudí a životné prostredie?