Podobností medzi Smerom a Fideszom je až zarážajúco veľa na to, aby išlo o náhodu či nebodaj z kontextu vytrhnutú podružnosť. Tak Fidesz, ako Smer sú ideologicky neuchopiteľné - Fidesz, kedysi dávno veľmi zaujímavá konzervatívno-pravicová strana, má dnes od pravice presne tak ďaleko, ako Smer od sociálnej demokracie. Je síce pravda, že Fidesz vznikol ako autentická politická strana a nie ako podnikateľský projekt, ale dnes to už nie je dôležité.
V realite sú strany vo svojich prejavoch, inštinktoch a vo svojej mentálnej výbave ako súrodenci. Ak hľadáme nálepku, potom asi najvernejšie pasuje „národný socializmus". Aj preto sa Fideszu podarilo pohltiť veľkú časť extrémistických voličov v Maďarsku, presne tak, ako sa to podarilo Smeru na Slovensku.
Pri pohľade na hospodársku politiku sú tie podobnosti ešte nápadnejšie. Minulá slovenská vláda bola v niečom miernejšia ako tá súčasná maďarská (veď aj východisková situácia bola v roku 2006 na Slovensku dramaticky lepšia, ako je tá maďarská v roku 2010), ale aj skúsenosť predchádzajúcich štyroch rokov dáva jasne tušiť, ako by to tu vyzeralo, keby Smer získal na Slovensku toľko moci ako Fidesz v Maďarsku.
„Ľudí sa to nedotkne"
Po drvivom víťazstve vo voľbách Fidesz vyhlásil, že skoncuje s vynútenými úspornými opatreniami. Medzinárodný menový fond, ktorý vytiahol Maďarsko z okraja priepasti štátneho bankrotu a výmenou za to žiadal maďarskú vládu o úsporné opatrenia na ozdravenie verejných financií, sa stal nepriateľom číslo jeden.
„Maďarsko nebude zavádzať úsporné opatrenia a nebude akceptovať, aby mu pri písaní ekonomickej politiky nakúkali cez rameno medzinárodní veritelia," vyhlásil kľúčový ekonomický expert Fideszu. Neochota pokračovať v úsporách viedla k tomu, že MMF v júni predčasne ukončil kontrolnú misiu, vyhlásil, že Maďarsko už ďalší úver nedostane a forint sa výrazne oslabil.
Nasledovala výzva Fideszu, aby odstúpilo vedenie maďarskej centrálnej banky, ktorá odmieta znížiť úrokové sadzby (Maďarsko totiž nie je v eurozóne a má vlastnú menovú politiku).
Maďarská vláda namiesto úspor sústreďuje energiu na hľadanie nepriateľov a prijíma opatrenia, nad ktorými ekonómovia a investori len žasnú.
Zaviedla osobitné zdanenie bánk. Pripravuje tiež „dočasné" (na tri roky) zvýšenie daní pre veľké telekomunikačné či energetické firmy. Najnovšie ohlásila zámer na rok zastaviť transfery dôchodkových odvodov na súkromné účty sporiteľov v druhom penzijnom pilieri.