Všetko sa obrátilo proti nám, hovorili Petrovi Bakerovi z New York Times Obamovi spolupracovníci z Bieleho domu: nezmieriteľná opozícia, ktorá nemá záujem o spoluprácu, médiá presiaknuté trivialitami a vyhľadávajúce konflikty, „kultúra netrpezlivosti", ktorá požaduje okamžité riešenia, rozšírený cynizmus, ktorý si neváži politických lídrov.
Ale aj my sme urobili chybu, dodávajú ďalší: slabo sme komunikovali svoje úspechy, nedokázali sme presvedčiť ľudí o tom, čo sa nám podarilo.
Podľa týždenníka Economist toho zasa nebolo tak málo. Obama zachránil krajinu pred horším osudom; presadil balíček ekonomických stimulov; nepodľahol protekcionizmu, usiloval sa umožniť desiatkam miliónov Američanov prístup k zdravotnému poisteniu.
Je, pravda, ťažké získať uznanie za to, že ste zabránili zrážke lietadiel, dodáva k tomu žurnalista Timothy Egan v článku s príznačným názvom Ako Obama zachránil kapitalizmus a prehral voľby. Obama podľa neho pomohol napríklad zachrániť americký automobilový priemysel, General Motors a Chrysler dnes opäť produkujú autá. Neuspel však v jednej kľúčovej oblasti: nepriniesol ľuďom prácu.
Kde Obama narazil
Je toho viac, kde prezident „nádeje" nepriniesol zatiaľ sľubované zmeny. A rovnako je dosť bodov, kde narazil: nemalá časť Američanov si jednoducho želá obmedzenejšiu vládu s menšími právomocami, nižšie výdavky štátu, menej zadlžovania. To, pravda, neznamená, že republikánska opozícia má k dispozícii zaručené recepty na to, ako deficit znížiť.
Demokrati stratili nielen v Snemovni, v Senáte a na guvernérskych postoch. Teraz sa oslabí aj ich schopnosť určovať politickú agendu, ovplyvňovať témy verejnej debaty. A tá by bola potrebná, pretože výsledky volieb majú hlbšie pozadie.
Okrem iného odrážajú sklamanie príslušníkov americkej strednej triedy, že sa im nedostáva odmena a uznanie za to, že tvrdo pracujú a platia dane - naopak, za dva roky Obamovho vládnutia vznikol dojem, že štát dáva tým, ktorí buď neoprávnene bohatli (záchrana bánk), alebo natoľko tvrdo nepracujú. To bol napokon jeden z ideových základov hnutia Tea Party, kde ani zďaleka nie sú iba radikáli, extrémisti a rasisti.