Využívanie atómovej energie sa teší v mnohých krajinách Európskej únie veľkej popularite, o to menšiemu záujmu sa už teší debata o finálnom uskladnení rádioaktívneho odpadu, ktorý pri nej vzniká.
V štrnástich štátoch únie je v súčasnosti v prevádzke 143 atómových elektrární a tie podľa údajov najnovšieho dokumentu Európskej komisie vyprodukujú v rokoch 2004 - 2020 1,8 milióna kubických metrov odpadu.
To, že štáty únie dodnes nemajú seriózne riešenie na uskladnenie tohto odpadu, je katastrofa a škandál zároveň. Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger chce tejto hanbe urobiť koniec a v stredu predstavil smernice, ktoré Európanov volajú na zodpovednosť.
Odpad, ktorý vyprodukujú, už nesmú vyvážať na územie mimo únie, pretože sa tam nedá kontrolovať (ne)kvalita jeho uskladnenia, ale musia si ho nechať a uskladniť na vlastnom území.
Hľadanie dobrovoľníkov
Pre Slovensko by to v praxi znamenalo, že by do roku 2015 muselo komisii predložiť plán na riešenie uskladnenia svojho odpadu. Skladovať by pritom mohlo buď na svojom území, alebo sa dohodnúť s inou krajinou únie, ktorá by bola ochotná a schopná slovenský odpad uskladniť u seba.
Komisia odporúča ako riešenie skládky odpadu v hĺbke okolo 300 metrov, iné totiž Európania zatiaľ nevymysleli. Problém však je, že takéto uskladnenia sa ukázali ako vysoko rizikové. Takže je otázne, či sa v Európe nájde dosť dobrovoľníkov, ktorí odpad susedov zoberú k sebe a s ním aj spojené riziko zriadiť si na vlastných humnách mesačnú krajinu.
Smernice, ktoré Oettinger predložil, rátajú v prípade ich porušenia so sankciami. Dokument, ako to už v Európe býva, vstúpi do platnosti, ak ho schvália všetky členské krajiny. Čo môže byť pre Oettingera problém.