Fed nemôže tlačiť iné, než rezervné peniaze. O objeme celkovej peňažnej zásoby v obehu rozhoduje dopyt firiem a domácností po nových úveroch. Ten je stále slabý. Kvantitatívne uvoľňovanie Fedu nie je rozpumpovávaním silnej ekonomiky, ale prevenciou pred tým, aby krehký domáci dopyt nevrhol zámorie do pasce deflácie, proti ktorej sú centrálne banky bezzubé.
Už prakticky štyri desaťročia sú „peniaze zo vzduchu". Takto in medias res treba reagovať na vlnu kritiky na adresu novembrového rozhodnutia americkej centrálnej banky, pokračovať v kvantitatívnom uvoľnení menovej politiky.
Odkedy v úvode sedemdesiatych rokov najväčšie svetové ekonomiky opustili systém naviazania svojich mien na zlato, žijeme vo svete fiat peňazí. Áno, je to rovnaké „fiat" - teda latinské „nech sa stane", o akom sa hovorí v kostoloch. Vo svete „fiat money", slová centrálnych bankárov znamenajú peniaze. Slová centrálnych bankárov a dôvera v ne.
Stratená dekáda
Akademici aj centrálne banky dospeli k záveru, že najlepším príspevkom menovej politiky k prosperite je nastavenie rotačky nových peňazí spôsobom, ktorý prispieva k cenovej stabilite.
Pritom stabilita sa nedefinuje ako nulová inflácia, ale mierna a pozitívna inflácia v akceptovateľnom rozsahu, ktorý dovoľuje spotrebiteľom a firmám nevšímať si ju zvlášť pri rozhodovaniach o spotrebe, šetrení, či investíciách. Ešte nebezpečnejšia, než privysoká inflácia, vie byť deflácia, teda všeobecný pokles cien.
Bezmocnosť menovej politiky voči deflačnej špirále, s ktorou sa spája stagnácia rastu aj zamestnanosti, neradno podceňovať. Skúsenosť Japonska označujú ekonómovia ako „stratenú dekádu", hoci ide už o viac než desaťročie.
Vo svojom prejave už v roku 2002 ešte ako člen výboru guvernérov Ben Bernanke konštatoval, že najúčinnejším bojom s defláciou je prevencia. Za akúkoľvek cenu. Aj preto jeho rozhodnosti pri uvoľňovaní menovej politiky prischlo spojenie „Bernankeho helikoptéra" (z ktorej zhadzuje peniaze).
Bernanke nie je slon v porceláne
Spôsobí Fed globálnu krízu, kurzové zvýhodnenie dolára a hyperinfláciu?
Ešte koncom októbra kontaktovali obchodníci Fedu banky na Wall Street s otázkou, aký rozsah druhej vlny uvoľňovania očakávajú. Helikoptérový Ben rozhodne nechcel vstúpiť na trh ako slon v porceláne vyšším než očakávaným objemom druhej vlny uvoľnenia. A tak hoci deň po zverejnení rozhodnutia Fedu dolár oslaboval, udržal sa pod hranicou 1,43 USD/1 EUR. V ďalších troch dňoch dolár znova pevnel.
Marginálna úloha, ktorú hrá zahraničný obchod v zámorskej ekonomike, postavenej na sektore služieb a teda aj na domácom dopyte, spochybňuje tvrdenia o snahe Američanov umelo oslabiť výmenný kurz dolára.