Pred tromi rokmi sa občania severonemeckého mesta Flensburg dostali do sporu s radnicou. Vzopreli sa rozhodnutiu zbúrať niekoľko budov v starom meste pre supermarket.
Keď sa ukázalo, že bežné prostriedky legitímnej občianskej sebaobrany sú neúčinné (hromadná pripomienka, petícia, demonštrácie), založili volebné združenie. Nazvali ho Freie Wähler, Slobodní voliči.
V komunálnych voľbách jednoznačne zvíťazili. Ich príklad inšpiroval aj občanov v ďalších mestách. Verejnosť občiansku iniciatívu pochopila: Slobodní voliči ovládli radnice mnohých nemeckých miest.
Ba čo viac: pred dvoma rokmi zvíťazili aj vo voľbách do bavorského Landstagu. Politickí komentátori sa zhodli v jednom: arogancia partokracie (stranovlády) na všetkých úrovniach do tej miery zranila dôstojnosť občanov, že sa rozhodli prevziať moc do svojich rúk.
V Česku viac ako polovicu hlasov v prvom kole komunálnych volieb získali nezávislí kandidáti. Názvy najúspešnejších volebných združení - Ostravák, Změna pro Liberec, Volba pro Semily, Šance pro Kutnou Horu hovoria samy za seba. Veľké strany utrpeli debakel. Účelové povolebné koalície straníkov síce vplyv nezávislých na radniciach obmedzili, ale komentátori sa zhodli: boli to dobré voľby. Občania dokázali, že aj oni majú silu meniť veci zdola.
Všetci sa pamätáme, že rečníci z tribún nežnej revolúcie vyzvali občanov, aby vstúpili do otvárajúceho sa verejného priestoru.
Nielen ako množina voličov vyberajúca si svojich zastupiteľov (všetka moc pochádza z ľudu), ale aj ako bdelá verejnosť, ktorá svojich „tam hore“ kontroluje, vyzýva na dialóg pri spravovaní vecí verejných a generuje pre nich alternatívne podnety a návrhy.