SME

Kafka v Kábule

Málokde vo svete hrozí píšucim autorom také nebezpečenstvo ako v Afganistane.

V rachote vojny.V rachote vojny. (Zdroj: TASR / AP)

V zatemnenej izbe vo svojom kábulskom dome zapla Diana Saqebová videoprojektor. Keď si sadla do kresla, hneď si dala z hlavy dole šatku, ktorú neznáša, no celý život jej ju niekto vnucuje. Afganka, ročník 1981, dvakrát vyhlásená za herečku roka v Iráne, kde prežila väčšinu života, vedie po návrate do vlasti pololegálny filmový klub. Počas občianskej vojny v Kábule sa s rodičmi osem mesiacov skrývala v pivnici. Potom ako prvá žena zo svojej krajiny vyštudovala filmovú réžiu na univerzite v Teheráne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V miestnosti sa zhromaždilo dvanásť mladých ľudí. Prišli si pozrieť Dianin dokument o štyroch ženách, ktoré kandidovali do afganského parlamentu. Remeselne zručné a dynamicky zostrihané dielo zobrazuje ťažký zrod občianskej spoločnosti po troch desaťročiach vojen. Keď sa v miestnosti rozsvietilo svetlo, Diana mi ukázala svoju veľkú knižnicu a zbierku devedečiek.

„Knihy a filmy chodievam párkrát do roka nakupovať do Teheránu. Irán poznám lepšie ako Afganistan. Iránci sú otvorenejší a intelektuálnejší. Záujem o kultúru, umenie a literatúru je tam obrovský, ale vláda je príšerná, ľudia sú v mysliach oveľa ďalej ako politici. Napriek tomu je to lepšie než v Afganistane, kde obyvatelia uviazli v minulosti, tretina sú analfabeti a hlavne ženy sú väčšinou nevzdelané, pretože im štúdium nepovolili. Afganské ženy ani nevedia, že majú nejaké práva."

SkryťVypnúť reklamu

Osama je dievča

Listoval som v pekných vydaniach v tvrdej väzbe. Kafka, Márquez, Dostojevskij a Tolstoj vo fársí? Za čítanie týchto kníh hrozila ešte pred desiatimi rokmi v Afganistane smrť obesením. „V Iráne vychádza všetko. Teraz som si priniesla román od Maria Vargasa Llosu. Zcenzurovali len zopár erotických scén," vysvetlila Diana.

Nakrútila dva dlhometrážne dokumenty a pripravuje debutový hraný film. „Dejiny afganskej kinematografie sú krátke a chudobné, ale isté veci tu predsa len vznikli. Určite najvýznamnejším filmom je Osama od Sidika Barmaka. Je menší zázrak, že sa taký pôsobivý príbeh podarilo nakrútiť v takých ťažkých podmienkach."

Osama nie je príbeh o najhľadanejšom teroristovi sveta, ale dráma dievčaťa, ktoré sa v krajine násilne ovládanej Talibanom prezlieka za chlapca, aby prežilo a smelo pracovať. Dianini obľúbení filmári sú Krzyzstof Kieslowski, Miklós Jancsó či Wong Kar-Wai a pozná aj československú novú vlnu. Pre šírenie správ o kvalitnej kinematografii založila so skupinou priateľov časopis. K prispievateľom a pravidelným návštevníkom filmového klubu patrí spisovateľ Taqi Akhlaqi. Nedávno si vo vlastnom náklade tisíc kusov vydal debutovú zbierku krátkych poviedok Beesat. Poskytol mi ukážky v angličtine. Apokryfné texty sa pohrávajú s myšlienkou, čo by Prorok zažil, keby kázal v dnešnom Afganistane.

SkryťVypnúť reklamu

„Najprv som sa radoval, že je kniha na svete, pretože som si neuvedomil dôsledky. Keď vyšlo viacero recenzií a o knižke sa hovorilo v rádiu, dostal som strach. Čo ak si to prečítajú talibanci? To by mi neprešlo. Našťastie sú to väčšinou analfabeti!" smeje sa Taqi. Ako veľa mladých Afgancov, aj on je často pripojený na Facebooku a okrem daríjčiny bloguje aj v angličtine, aby získal medzinárodné kontakty.

„Neziskovky sa venujú kadečomu, ale mladá afganská literatúra je všetkým ukradnutá. Literárny trh zanikol, kníhkupectvá neexistujú. Chcel by som čím skôr písať v angličtine aj prózu, preto sa zlepšujem v jazyku. Tvoriť v daríjčine nemá budúcnosť," tvrdí.

Úspech v exile

Taqiho vzorom je Khaled Hosseini žijúci v Kalifornii, autor Majstra šarkanov, najslávnejšej afganskej knihy uplynulých rokov. Veľký román o priateľstve dvoch chlapcov a predčasnom konci detstva počas sovietskej okupácie, o osude kábulskej inteligencie a o živote v americkej emigrácii vyšiel aj v slovenčine a dočkal sa pomerne vydareného filmového spracovania. Paradoxne, kniha i film sú v Afganistane de facto zakázané, pretože by podľa vyjadrenia cenzorov podnecovali nenávisť medzi etnickými skupinami. Talent pre rozsiahlu epiku Hosseini potvrdil aj druhou knihou Tisíc žiarivých sĺnk, ktorá je takisto preložená aj u nás. Kritici mu vyčítajú, že skresľuje a zjednodušuje historickú skutočnosť, aby docielil väčšie napätie deja, ale to patrí k výsostným právam prozaikov. Po skúsenosti z krajiny mi už menej prekáža jeho tendencia k trocha gýčovej emotívnosti, k melodráme a k pátosu, pretože sú to výrazné znaky národnej povahy.

SkryťVypnúť reklamu

Avantgardnejšie formy si zvolil ďalší slávny afganský spisovateľ Atik Rahimi, ktorý taktiež žije v exile. Útlu knižku Kameň trpezlivosti už napísal vo francúzštine a pripojil sa k autorom, ktorí brilantne zvládli dva literárne jazyky. Monológ ženy, ktorá žije „niekde v Afganistane alebo inde" zachytáva extrémnu situáciu pri lôžku raneného mudžahedína počas vojny. Fragmentárna forma textu pôsobivo kombinuje poetickosť a brutalitu výrazu, čo zosilňuje autentickosť výpovede. Román získal Gouncourtovu cenu a je popri próze Popol a zem druhou autorovou knižkou dostupnou u nás.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C34B7 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  4. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 889
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 545
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 968
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 803
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 358
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 716
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 517
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


4
Peter Schutz

Podpora Ukrajiny má najvyšší potenciál držať pokope elektorát demokratických strán.


14
Premiér Robert Fico na podujatí Smeru v Handlovej.

Robert Fico sa možno chystá na predčasné voľby, ale to nás nemá prečo zaujímať.


31
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Od nakrúcania Fričovho Jánošíka uplynulo práve deväťdesiat rokov.


6
SkryťZatvoriť reklamu