Pri viac či menej rozhorčenom pozorovaní najnovšej situácie v STV, pri zaujímaní viac či menej principiálnych postojov k celej kauze, pri rozlišovaní priorít a sekundárnych aspektov sporu televíznych redaktorov a ich vedenia sa dostáva do úzadia iná rovina konfliktu - (spolu)zodpovednosť za stav elektronických médií.
Zrejme len málokto si nepovšimol v uplynulom období skutočnosť, ako negatívne na úroveň vysielania v televízii Markíza pôsobí fakt, že jeden zo spolumajiteľov Markízy sa stal predsedom politickej strany a v záujme dosiahnuť čo najvyššie politické preferencie ANO viacerí jeho zamestnanci nehľadia na potrebu objektívnosti a vyváženosti spravodajstva a publicistiky (čo P. Ruskovi vôbec nebráni v tom, aby sa pokrytecky dištancoval od diania v STV).
Zrejme len málokto si nepovšimol v uplynulom období, že zostať spokojný s celkovou úrovňou vysielania STV a politickou nezávislosťou jej vrcholového manažmentu sa nedá. Rovnako však je fakt, že ani súčasnej vládnej koalícii sa nepodarilo - napokon, ani sa o to nepokúsila - dosiahnuť stav, v ktorom by politické ovplyvňovanie vysielania verejnoprávnej televízie a zarážajúce neobjektívne vysielanie súkromnej televízie bolo nemožné. T. j. prinajmenej dosiahnuť, aby členovia Rady STV neboli vymenúvaní parlamentom (alebo iba ním, ale aj spoločenskými inštitúciami), aby financovanie STV nebolo závislé od každoročného rozhodnutia poslancov NR SR, ale aby jestvovali jeho záväzné pravidlá, nezávislé od politickej orientácie vládnej alebo parlamentnej koalície, aby odvolanie riaditeľa STV nezáviselo od politického rozhodnutia väčšiny v NR SR, aby jednoznačné prehrešky proti objektívnemu vysielaniu súkromných médií boli relevantne sankcionovateľné, aby boli vytvorené férové pravidlá volebných kampaní…