Spory o to, kto je vlastne víťazom komunálnych volieb - s výnimkou primátorov krajských miest - ešte chvíľu potrvajú, keďže ide o povinnú politickú jazdu.
Na podrobnú analýzu je ešte priskoro, a tak si politické strany z výsledkov vyberajú iba čerešničky, aby voliči videli a vedeli to, čo podľa nich majú vidieť a vedieť. Presnejšie, aké sú výsledky pekné, ako boli v komunálnych voľbách úspešné, hoci aj s tým, že predsa len treba mobilizovať ich politickú prácu.
Volili iných
Samozrejme, bolo by smiešne, keby predseda SDKÚ označil výsledok v hlavnom meste za úspech takzvaných stredopravých strán, keďže spoločná kandidátka v nich zhorela. Čo, mimochodom, nie je ani tak jej chyba, ako chyba politických strán, ktoré ju do funkcie nominovali.
Pretože „stredopravých" voličov považovali za teľce - tu máte a voľte. Tak volili, ale iných. Presne tak, ako im pred rokmi naservírovali prezidentského kandidáta Eduarda Kukana.
Na zlý výber stredopravých strán poukazuje hlavne skutočnosť, že v zastupiteľstve získali pohodlnú väčšinu, ale do funkcie matky mesta voliči spoločnú kandidátku odmietli.
Paradoxne, nie z Budaja, ale z vlastnej kandidátky tak urobili trójskeho koňa strany Smer, pričom návrh riešenia v materskej strane kandidátky SDKÚ bol už typicky dzurindovský - posilnenie právomocí jej centrály.
Odvážny Smer
V porovnaní s najväčším rivalom SDKÚ vidno, že Smer sa pred voľbami správal politicky omnoho pragmatickejšie. Ukázalo sa, že krajinu od západu na východ, alebo naopak, pozná lepšie ako jeho stredopraví súperi.
Oveľa lepšie, pretože odvaha nominovať Rašiho, Chomu či Vážneho za primátorov a podporiť Ftáčnika a Rybníčka si vyžaduje naozaj dobre poznať mienku voličov. Neúspech Vážneho na tom nič nemení.