Vláda Viktora Orbána zahrala s maďarskými sporiteľmi v súkromných penzijných fondoch nepeknú hru, keď v októbri 2010 schválila štátny rozpočet na rok 2011 a nové pravidlá pre dane z príjmov a dôchodkové poistenie.
V doterajšom systéme prispieval na dôchodkové zabezpečenie zamestnávateľ vo výške 24 percent mzdy zamestnanca. Zamestnanci platili do štátneho dôchodkového fondu 1,5 percenta a do súkromných dôchodkových fondov posielali 8,5 percenta mzdy.
Podľa nových pravidiel budú zamestnanci od novembra 2010 do decembra 2011 platiť uvedených 8,5 percenta mzdy len do štátneho systému.
Orbán tento krok odôvodnil nutnosťou znížiť deficit verejných financií o 1,5 miliardy eur. Odklonenie platieb zo súkromných fondov do štátneho systému malo byť „len dočasné, kým sa neobnoví hospodársky rast".
Ako kompenzáciu Orbán občanom prezentoval zavedenie 16percentnej rovnej dane z príjmu, čo je jedna z najnižších úrovní v Európe. To všetko akoby nestačilo. Vláda pripravila ďalší návrh zákona upravujúceho rozdelenie príspevkov na penzijné poistenie.
Pracujúci sa majú rozhodnúť, či zostanú len v štátnom pilieri, alebo len v súkromnom pilieri. Ak si vyberú prvú možnosť, zamestnávateľ za nich bude platiť naďalej 24percentný príspevok do štátneho dôchodkového fondu.
Ak zostanú v súkromnom fonde, budú si tam sami platiť desaťpercentný príspevok, no príspevok od zamestnávateľa sa zruší. Poistenec by tak prišiel o 70 percent dôchodku.
Ide o desať miliárd eur
Maďarský minister hospodárstva bez obalu vyhlásil, že cieľom opatrenia je, aby zo súkromných fondov odišlo 90 percent členov. V tomto prípade by štát získal až desaťmiliárd eur, ktoré by vraj použil na znižovanie verejného dlhu. Čo je vo veci? Celkové zaťaženie odvodmi je v Maďarsku veľmi vysoké.
Súčet nákladov dôchodkového. zdravotného a nezamestnaneckého poistenia predstavuje 44 percent hrubej mzdy. Prečo je maďarský dôchodkový systém taký drahý? Pretože je nastavený priveľmi luxusne na možnosti krajiny.
Hoci je vek odchodu do dôchodku zákonom stanovený na 62 - 65 rokov, skutočný priemerný vek je 58 rokov. Okrem vysokých nákladov na predčasné dôchodky je ďalšou záťažou relatívne vysoká úroveň vyplácaných dôchodkov. Kým v roku 1995 činil priemerný štátny dôchodok približne 62 percent priemernej mzdy, v roku 2010 to bolo už 70 percent.
Na porovnanie: na Slovensku je to necelá polovica priemernej mzdy. Orbánova vláda poukazuje na fakt, že zhodnotenie dôchodkových investícií je v reálnom vyjadrení nízke a výška budúcich dôchodkov neistá. Štát sa vraj postará o dôchodcov lepšie. Je to pravda?