Správa o tom, že ďalší sudcovia vyhrali odškodnenie v sume stotisíc eur, vyvolala značný rozruch. Ide síce ešte o neprávoplatné rozhodnutie okresného súdu, ale udalosti, ktoré mu predchádzali, naznačujú, že právoplatným sa môže rýchlo stať.
Záleží totiž iba na Najvyššom súde, či sa proti rozhodnutiu odvolá - keď tak neurobí, stane sa rozhodnutie okresného súdu právoplatným a žalujúcim sudcom pribudne na účet riadny balík peňazí.
Pohľad sudcov a spoločnosti
Existujú dva hlavné uhly pohľadu. Sudcovia sa domnievajú, že odškodnenie im prináleží, pretože boli poškodení tým, že v porovnaní so sudcami niekdajšieho Špeciálneho súdu mali nižšie funkčné príplatky a tým bola znížená ich dôstojnosť a spoločenská vážnosť. Čo je skvelý argument, keďže o ctihodnostiach v krajine nechyrovať, ale ako vidno, súd ho akceptoval. A nie po prvý raz.
Bez ohľadu na jeho rozhodnutie však treba povedať, že niet veľa ľudí, ktorí by si nechali ujsť príležitosť získať po starom zhruba tri milióny korún, keď by ich bezprácne dostať mohli. Ľudsky je to pochopiteľné.
Medzi sudcami so zníženou dôstojnosťou sú totiž aj signatári sudcovskej petície známej ako Päť viet, žiadajúcich očistu justície. O neskoršom argumente jednej z nich - dnes poslankyne Jany Dubovcovej - že žalobou chcela poukázať na absurditu rozhodnutia Ústavného súdu, si možno myslieť všeličo. Faktom je, že ide o rovnakú absurditu.
Pohľad spoločnosti je iný - sudcom v tomto prípade patrí slušne povedané hrubé drievko a rozhodnutie súdu je dané len tým, že sudcovia rozhodujú sami o sebe. Poukazuje sa na to, že sú zaujatí, keďže podobné alebo totožné žaloby podali aj tí, ktorí o nich rozhodujú.
Ako v prípade trenčianskeho sudcu Gáboríka, ktorý rozhodovala bratislavská sudkyňa Redenkovičová-Koprdová a ktorá mu prisúdila buď 90-tisíc alebo dva milióny eur. To z jej rozsudku totiž nie je jasné, a preto zatiaľ nie je právoplatný. Prispieva k tomu aj zvesť, že žalujúcemu sudcovi odpustila zaplatenie súdneho poplatku a že rozhodnutie dokonca vyriekla skôr, ako rozhodla o tom, že je od poplatku oslobodený.