Keď pred dvoma mesiacmi ohlásila premiérka Radičová koniec vládnutia systémom pokus - omyl, viacerí sa potešili, že chaos v koalícii a vo vládnutí sa skončil. Iba niektorí rátali aj s možnosťou, že latka pokusov a omylov môže byť nielen podlezená, ale aj preskočená.
Stalo sa. Aj v prípade schválenia zákona s čudným názvom o Rozhlase a televízii Slovenska, ktorý spĺňa všetky požiadavky na to, aby ho prezident vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. Pretože je v rozpore nielen so zdravým rozumom, ústavou, ale aj zákonom o rokovacom poriadku parlamentu.
Hlava štátu nemôže napadnúť zrýchlený režim jeho schválenia, aj keď sa konal iba na mocenskom základe a nijaký zákonný dôvod na to neexistoval. Hospodárske škody hrozia skôr až po schválení zákona, keď k majetku STV pribudne majetok SRo.
To si ako prví uvedomili obchodníci, keďže už začali ponúkať na predaj pohľadávky voči STV. A keďže pohľadávka voči STV sa má premeniť na pohľadávku voči RTS, jej vymožiteľnosť bude o to ľahšia.
Problematický výbor
Oprávnene sa možno domnievať, že prezident napadne okrem iných ustanovení hlavne tie, ktoré stanovujú viaceré povinnosti pre výbor pre kultúru a médiá v parlamente. Zákon ho síce tajomne nazýva „príslušný výbor", ale v dôvodovej správe už konkretizuje, že ide o výbor pre kultúru a médiá.
A v tom je problém. Výbor pre kultúru a médiá nepatrí medzi tie, ktoré je parlament povinný zriadiť zo zákona. Ako mandátový a imunitný alebo ústavnoprávny. Je ho preto možné kedykoľvek zrušiť, prípadne jeho existenciu nemusia poslanci po ďalších voľbách odsúhlasiť.