Záver tohto roka je v znamení vrátených zákonov prezidentom Ivanom Gašparovičom. Dané je to viacerými okolnosťami. Medzi tri hlavné patria dátum schválenia zákonov parlamentom, keďže prezident má určenú lehotu, dokedy sa musí rozhodnúť, či zákon parlamentu vráti. Keď ju nedodrží, zákon už nie je možné opätovne prerokovať.
Druhou okolnosťou je kvalita zákonov schválených parlamentom, ktoré sa mu prezident rozhodol vrátiť. A treťou kvalita samotných pripomienok hlavy štátu, keďže Ivan Gašparovič aj v tejto súvislosti iné hovorí a iné koná - hlavne čo sa týka zmien v justícii.
Na vrátení zákonov na opätovné prerokovanie parlamentom nie je nič zlé - úlohou je vychytať chyby a nezmysly, ktoré poslanci do zákonov zakomponovali. Nebýva ich málo. Prezident však môže pri vrátení zákonov aj vyjadriť osobný pohľad, respektíve nesúhlas s ich znením. Aj v právnej, aj v ideologickej, aj v politickej, aj v akejkoľvek inej rovine.
Nie vždy pritom postupuje rovnako - ak napríklad teraz vyčíta parlamentu porušovanie vlastných pravidiel a neakceptovanie legisvakancie, stačí si pripomenúť, aký bol jeho dôraz na ich rešpektovanie v predchádzajúcom volebnom období. Žiadny. Nehovoriac o čase, keď Ivan Gašparovič parlamentu sám predsedal.
Aj keď prezident vrátil parlamentu viacero zákonov, či už o štátnom jazyku - kde správne navrhuje zrušiť svojvôľu ministra kultúry uložiť alebo neuložiť pokutu podľa toho, ako sa vyspí - alebo o zdravotných poisťovniach či školský zákon, azda najväčší rozruch vyvoláva vrátenie zákonov súvisiacich so zmenami v justícii. Oprávnene.
Zotrvačnosť
Už roky je v krajine vedený zápas o skutočné a nie virtuálne právo ľudí na nestranné a nezávislé súdy, elimináciu korupcie a klientelizmu v nich, ako aj medzi samotnými sudcami. A z postupov prezidenta Gašparoviča vyplýva, že je skôr za zotrvačnosť súčasného stavu, ku ktorému výraznou mierou aj osobne prispel, ako za potrebnú zmenu.
Súčasná vládna koalícia chce naopak zmeny. Ide iba o to, či pri veľkom chcení a snažení nezrazí justíciu aj na druhé koleno. Pretože aj v aktuálne vrátenom zákone - o sudcoch a prísediacich - je viacero ustanovení, ktoré síce berú moc sudcom, ale prideľujú ju vládnej koalícii. Napríklad, bez jej súhlasu neprejde žiadny kandidát vo výberovom konaní na voľné miesto sudcu.