Esemesky, e-maily a iné komunikačné kanály už tradičné novoročenky dobiehajú, ale ručne písané pozdravy sú v Japonsku ešte stále hlavným novoročným zvykom. Kým vy vianočné pohľadnice kupujete hotové a vpíšete do nich iba svoj pozdrav a želania, my si celé novoročenky často zhotovujeme sami. Ilustrujeme ich znameniami, rok 2011 je napríklad rokom zajaca.
Niektorí ľudia kedysi lepili na kartičky sušené vylisované kvety. Iní používajú kaligrafické písmo a vlastnú pečiatku. Posledných desať – dvadsať rokov sa zaužívali pozdravy s vytlačenou rodinnou fotografiou. V obchodoch s elektronikou sú zákazníkom k dispozícii samoobslužné tlačiarne, na ktorých si zvolia z ponúkaných vzorov novoročeniek ten svoj a sami si pozdravy priamo na mieste vytlačia.
Všetky tie moderné novoročné pozdravy vyzerajú trochu detinsky. Starší ľudia vo veku mojich rodičov, teda sedemdesiatnici, sa držia jednoduchšieho, ale oveľa elegantnejšieho japonského štýlu. Píšu na pohľadnice štetcom a čiernym tušom a okrem bežného písma umiestnia aj kaligrafie – typické sú výrazy „nová jar“ alebo „vítame jar“, samozrejme, vyjadrené v japonských znakoch.
Od druhej polovice januára až po polovicu februára je v Japonsku najchladnejšie obdobie. Vtedy sneží dokonca aj v Tokiu. Hovoriť o jari je teda naozaj predčasné, ale Japonci sú, pokiaľ ide o zmenu ročného obdobia, veľmi netrpezliví.