Škandál okolo nastrčeného kamióna už akoby vyšumel a náš minister vnútra sa z neho rozhodol vyjsť s gloriolou nepoškvrnenosti. Podľa neho zlyhali tí druhí, Turci. Dokonca vraj natoľko, že tým spochybnili svoju pripravenosť na vstup do Európskej únie. Naopak, naši policajti si zaslúžia uznanie za skvele pripravenú akciu, pochvalu za odvahu, s ktorou do nej šli.
O tom, ako skvele bola akcia pripravená, svedčí skutočnosť, ako dopadla. A odvaha? Miera ich odvahy je úmerná miere ich rizika. Oni však neniesli nijaké riziko, hodili ho na plecia nič netušiaceho vodiča kamióna. Vo vianočnom pohodlí domova čakali na to, ako to dopadne. Pochybujem, že by sa boli hlásili k svojej miere zodpovednosti, keby bol kamión s nebezpečným nákladom po ceste havaroval. Keby sa mafiáni rozhodli vziať veci predčasne do svojich rúk za cenu likvidácie vodiča, nechali by ho v tom. Tak ako ho nechali po celé Vianoce v tureckom krimináli.
Lipšicovo optimálne riešenie
Našťastie, aj keď celá akcia takto trápne stroskotala, vodič je už v zdraví doma. Debakel však vyjavil, o aké riziká tam išlo. Nie pre tých, čo sú za to platení aj s rizikovými príplatkami, ale pre nastrčenú obeť. Minister síce tvrdí, že to bolo optimálne riešenie a takto sa to predsa všade robí, ale tento argument sa mi zdá byť neprijateľný.
Ak všetci pášu nejaké zlo, neospravedlňuje ho to. A optimálnym riešením nemôže byť zneužívanie do veci nezasvätených, nevedomých občanov ako rukojemníkov polície pri plnení jej profesionálnych povinností. Tu polícia evidentne prekročila svoje právomoci a dopustila sa nezákonnosti.
Táto inštitúcia bola zriadená prioritne nato, aby na svojom území chránila každého občana (aj cudzinca), okrem iného aj pred ohrozením trestnou činnosťou ľudí porušujúcich zákon. Preto principiálne nesmie dopustiť, aby sa za jej asistencie (hoci skrytej), občan dostal nechtiac do trestnoprávnej šlamastiky. A aby ho v nej nechala vymáčať, pretože tým sleduje vlastné profesionálne ciele, s ktorými on nemá nič spoločné. Na to by mala používať výlučne svojich ľudí, špeciálne vyškolených na takéto rizikové akcie.
Ak má niekto smolu
Stalo sa. Chyby nerobí len ten, kto nerobí nič. Zamrazilo ma však, že naša polícia si nielen nepriznala nijakú chybu, ale rozhodla sa ísť touto cestou aj naďalej. Budeme tak konať opäť, vyhlásil verejne Lipšic (titulok SME 30. 12. 2010). Znamená to, že ohrozený naďalej môže byť každý občan, ba aj cudzinec, ak bude mať smolu.
Nejaký mafiózo ti strčí do auta kontraband. Ak sa o tom naša polícia dozvie, nemusí to byť v tvoj prospech, keď sa rozhodne, že ťa v tom nechá a bude len nezúčastnene sledovať, ako to s tebou a s kontrabandom dopadne. Budeš pre ňu len nástrojom v jej boji s kriminalitou, zločineckými sieťami, mafiou. Má vznešené zdôvodnenie, prečo nezasiahla hneď na začiatku tvojho ohrozenia, prečo ho nechala vystupňovať, prečo sa na teba ako na obeť zločinu vykašľala. Ak budeš mať šťastie, dostaneš sa z toho a polícia ťa prípadne odmení nejakým tým bolestným.
Tak ako sa stalo v prípade Kaliňákovho cestujúceho, ktorý z Bratislavy priletel do Írska s nastrčenou výbušninou v batožine. Aj tam vraj zlyhali predovšetkým Íri, ktorí napriek ospravedlňujúcemu telefonátu vraj vyrobili z obyčajného trapasu medzinárodný škandál. Asi trochu zlyhal aj ten slovenský policajt, ktorý výbušninu zabudol z batožiny pred odletom vybrať. Ale samotný previerkový princíp bol podľa Kaliňáka správny, overený medzinárodnou praxou, a preto už pred Lipšicom aj on pripustil, že budeme tak konať opäť.