Dozvedel som sa to iba nedávno, a tak som sa ho minule, keď sme spolu žartovali, spýtal, či si naozaj myslel, že môžem byť špión. Otecko zvážnel a povedal: "Čo ti hovorí meno Hotsumi Ozaki?" Vôbec som nechápal, čo mi chce naznačiť. "Naozaj o ňom nevieš? A čo ti hovorí Sorge?" Konečne som pochopil súvislosti! Samozrejme, o známom japonskom špiónovi novinári a ľudia zaujímajúci sa o politiku zo socialistických krajín vedeli.
Richard Sorge sa narodil v Azerbajdžane v roku 1895 nemeckému otcovi a ruskej matke. Vyrastal však v Berlíne, v Nemecku. Keď slúžil v armáde ako nemecký vojak počas prvej svetovej vojny, spoznal knižky Karola Marxa, čo ho priviedlo k ideám socialistického hnutia. Ruská revolúcia ho tak ovplyvnila, že sa začal ešte hlbšie zaujímať o hnutie.
V roku 1924 ho prizvali do Kominterny v Moskve. V roku 1933 ho poslali do Japonska ako špióna. V tom čase Sovietsky zväz nespúšťal oči z japonských vojenských akcií, Japonsko okupovalo Mandžusko v susedstve Sovietskeho zväzu. Sorgeho úlohou bolo zistiť, či Japonsko napadne Sovietsky zväz, alebo nie. Aby zastrel svoje undergroundové aktivity, vystupoval ako nemecký novinár. A aj pravidelne prispieval z Japonska do nemeckých novín a časopisov.
Pred príchodom do Japonska sa pridal k nacistom. Bola to tiež kamufláž, a všetci okolo vrátane nemeckej ambasády v Tokiu mu verili. Sorge sa stal veľvyslancovým priateľom, a tak mohol ľahšie ukoristiť mnohé dôležité informácie o Nemecku, ktoré sa už stalo nepriateľom Sovietskeho zväzu.