Všimnite si, že kým v devätnástom storočí ľudia písali tisícstranové romány a na začiatku dvadsiateho prvého storočia si vystačili s niekoľkostranovými blogovými príspevkami, v roku 2011 sa už ledva zmôžeme na status na Facebooku.
Teda, niežeby som veril, že základným ľudským právom osobných váh je každodenný online prístup k časopisu Muscle and Fitness, alebo že potrebujú každú hodinu na centrálnom serveri kontrolovať stav zemskej tiaže.
No keď máte vašu váhu online, dokážete si cez web bez nutného zásahu na grafe sledovať, ako sa vyvíjala vaša hmotnosť, čo sa deje so svalstvom a tukmi a bez problémov tieto údaje konfrontovať so zdravotníckymi službami či dokonca priamo s vaším trénerom alebo lekárom. (Minimálne s podmienkou, že mu na to niekto vyrobí prídavný modul do písacieho stroja.)
Jedna z vízií internetu hovorí, že rovnako ako moja váha, tak aj viaceré ďalšie zariadenia sveta raz budú pripojené na web.
Čo o vás povie topánka
Budú zaznamenávať informácie o svojom používaní, vďaka čomu pomôžu riešiť niektoré z našich problémov. Zdá sa vám to nejasné a asi tak rozumné ako surfovanie z chladničky? V skutočnosti sa to všetko už pomaly deje.
Google vďaka svojmu programu na určovanie polohy pre mobily posiela každú sekundu na jedno miesto údaje o tom, ako rýchlo sa v konkrétnych úsekoch ciest pohybujú autá a viaceré americké mestá tak majú zrejme najpresnejšie údaje o zápchach. Iný program Googlu sa už onedlho pokúsi prepojiť s centrálnou sieťou spotrebiče v domácnostiach a dokáže tak ušetriť veľké účty za elektrinu.
Ak si do bežeckých topánok Nike dokúpite špeciálny čip alebo do mobilu vo vrecku nainštalujete aplikáciu RunKeeper, môžete zase začať podobne ako ja a moji priatelia úplne inú úroveň športovania: v rámci nášho „Streetteamu“ porovnávame naše bežecké výkony, sledujeme pokrok, vymieňame si s priateľmi obľúbené trasy. Virtuálny tréner priamo do slúchadiel od mobilu naviguje, či máte pridať, spomaliť a za dva mesiace vás pokojne vytrénuje na maratón.
Web vecí
Fenomén, ktorý už dostal meno „web vecí“, zrejme v prvej fáze spôsobí, že na internet budeme pripájať celkom nezmyselné zariadenia, podobne ako ja svoju váhu.
A je tiež celkom možné, že Aštar z Vesmírnych ľudí bude prvé roky vysielať na Zem kódované správy o začiatku čipovej totality a celá éra web vecí zdvihne predajnosť apokalyptickej Knihy zjavení svätého Jána.
No tak ako verím, že vaše deti budú mať akné, určite budú využívať oveľa viac zariadení pripojených na internet. Keď už pre nič iné, tak preto, že internet vecí je v skutočnosti nič viac než nutné zavŕšenie dejín publikovania.
Všimnite si, že kým v devätnástom storočí ľudia písali tisícstranové romány a na začiatku dvadsiateho prvého storočia si vystačili s niekoľkostranovými blogovými príspevkami, v roku 2011 sa už ledva zmôžeme na status na Facebooku.
Pri tomto tempe nárastu ľudskej lenivosti, čo iné môže ľudstvo urobiť ako to, že publikovanie úplne prenechá strojom?
A to je ten moment, keď sa na Slovensku historicky prvá hlási o slovo moja váha Withings so svojím včerajším statusom na Facebooku.
Je o tom, ako dobre som sa mal cez Vianoce. Ak by som mal doma bežecký trenažér s vlastným internetovým pripojením, neverím, že by k tomu nepridal nejaký pikantný komentár.