V dejisku finále šampionátu sa fatálne mešká, no šéf organizačného výboru Igor Nemeček tvrdí: „Ako sme doteraz pracovali naplno, tak od januára sme ešte pridali." Nemal na mysli starý vtip zo športovej či budovateľskej praxe. Najhoršie je, že hrdinovia z hokejového zväzu preťažení svojou glorifikáciou strácajú zmysel pre realitu.
Dnes sa píše rok 2011 a ktorýkoľvek študent sa, našťastie, mohol pozrieť do sveta, ako vyzerá moderná aréna. Hoci len štandardná. Štadión v Bratislave nebude žiadnou svetovou raritou, ale len rekonštruovanou konzervou s kapacitou pod desaťtísíc miest. Aj tá však stačí na dôkaz, že je v urbanisticky neudržateľnom prostredí.
Ak sa máme pýšiť, že všetko bude nanovo vymaľované a dokonca aj sedadlá nové, tak by to mohli strojcovia tohto úspechu osláviť v prvomájovom sprievode. Hoci smutní, že neuštedrili žiadnu ranu západnému imperializmu, dokonca ani reliktu východnej totality.
Minsk arénu v hlavnom meste Bieloruska, v ktorej budú majstrovstvá sveta v roku 2014, dal tím okolo prezidenta Lukašenka do prevádzky už v januári minulého roku. Má kapacitu 15 531 divákov a pripomína o tri generácie vynovenú Madison Square Garden.
Presne podľa rozvojových zámerov medzinárodnej federácie, ktorá hlavne na východe podmieňovala prideľovanie šampionátov výstavbou nových moderných arén, z ktorých finálová by mala mať kapacitu okolo 14-tisíc miest. Tak ako to dokázali Riga, Moskva-Chodynka, predtým Sazka aréna. Len Bratislava dostala čudesnú výnimku.
Funkcionárske vydieranie
Slovenský hokej aj v ére samostatnosti opakovane dokázal príslušnosť k svetovej špičke. Vrcholom bol v roku 2002 titul majstrov sveta. Nezabudnuteľné chvíle pripravil tím bojovníkov veteránov na poslednej olympiáde vo Vancouvri. Národ si nakoniec s nimi spontánne poplakal po márnom boji o bronz. Filcov tím mal charizmu, podmanivosť.
Slovensko si právo na usporiadanie MS zaslúžilo výkonnostne. Nešlo o žiadny ťažký lobing, ako býva pri olympiáde či futbalovom šampionáte, len dôsledok prirodzenej rotácie. Desať rokov brzdili naše usporiadateľské ambície chýbajúce štadióny. Odvážili sme sa až na kongrese šampionátu 2006 v Rige.
Vo videoprezentácii boli použité tváre a hlasy viacerých hviezd NHL zo Slovenska. Funkcionári sa vrátili s pompou víťazov, no tri roky po záväzku Medzinárodnej hokejovej federácii neurobili nijaký konštruktívny krok. Dlho trúbili do sveta, že postavia úplne novú halu s kapacitou vysoko nad desaťtisíc.
Jedna vizualizácia striedala druhú. Medzi mostami, pri letisku. Namiesto skutkov však len šachy okolo lokality v područí politických tlakov a vidiny financovania.
Nakoniec sa funkcionári chladnokrvne na poslednú chvíľu zviezli na najpohodlnejšom riešení. Vydierať vládu hroziacou medzinárodnou blamážou, ktorou by akože bolo odloženie šampionátu. Všetko radšej zatiahol štát, teda my všetci. Hoci historicky spravodlivo, lebo ten istý štát roky zvysoka kašľal na akúkoľvek investičnú politiku v športe.
Desať rokov v úžase
Hokej je nádherný šport. Keď Slovensko po rozdelení republiky verdikt medzinárodnej federácie poslal na dno hokejovej hierarchie, tím okolo prvého kapitána Miroslava Marcinka a trénera Júliusa Šuplera sa v expresnom čase vyškriabal do A kategórie. Silný inšpiratívny príbeh.
Nasledujúca generácia trénera Jána Filca získala titul majstrov sveta i ďalšie dve medaily. A potom sme desať rokov žasli, ako rôzne vlády, hokejový zväz či regióny ignorovali úspešný šport. „Profesionáli zo zahraničia napriek tomu z posledných síl zachraňovali to, čo v minulosti krvopotne vybojovali - účasť v A kategórii," povedal Ján Filc.
Teraz má prísť na domácom ľade veľká satisfakcia. Ale fanúšikovia i hokejisti majú pamäť, aby rozlíšili veľkých hráčov od šašov v kravatách. Tí nezvládli ani nesmierne citlivú a pritom priechodnú vec. Slovenský tím bude hrať len v Bratislave, Košičania ostanú oklamaní.
Fínsko je podobne ľudnaté ako Slovensko, no organizátori MS 2003 tam bez problémov zariadili, že domáci tím videli v základnej skupine dokonca vo všetkých troch dejiskách. V Helsinkách, Tampere i v Turku. Hrací systém MS bol totožný so súčasným.