Denník Financial Times ponúka napríklad seriál, kde korešpondenti z piatich kontinentov píšu o finančných, vojenských, diplomatických i o kultúrnych rozmeroch vplyvu Číny na podobu dnešného sveta. Najnovšie upútala pozornosť návšteva čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa vo Washingtone.
Oveľa väčší rozruch v médiách vzbudila „nepolitická" téma. Odštartovala ju Amy Chua, profesorka z Yale University, autorka knihy „Battle Hymn of the Tiger Mother", a článku vo Wall Street Journal pod názvom „Prečo sú čínske matky lepšie".
Podľa nej je to vďaka tvrdej disciplíne a drilu, aký uplatnila aj ona vo výchove svojich dcér: nijaké pozeranie televízie, nijaké počítačové hry či prenocovanie u kamarátok; ani pomyslenie na to, že by mohli dostať iné známky ako jednotky, že by neboli najlepšími študentkami vo všetkých predmetoch okrem telocviku a dramatickej výchovy, alebo že by sa vyhli každodennému trojhodinovému cvičeniu na klavíri či na husliach.
Profesorka Chua je presvedčená, že „západní rodičia" priveľmi dbajú o to, aby výchova nepoškodila sebaúctu ich potomkov - podľa nej však v nich iba podporujú lenivosť a neumožňujú im vyniknúť.
Článok vyvolal obrovský ohlas, tristotisíc čitateľov kliklo na kolónku „páči sa mi", vyše sedemtisíc ho komentovalo. Mnohí nesúhlasne: nadmerný tlak na výkon podľa nich zle vplýva na psychiku a môže byť jednou z príčin vyššej miery samovražednosti u čínskych imigrantov.