Predstavitelia cirkví, teológovia, náboženskí filozofi a ďalší nám po stáročia sugerujú, že neveriaci sú od veriacich odvodení, k nim sa vzťahujúci, od nich závislí.
Predstavitelia cirkví, teológovia, náboženskí filozofi, kňazi, farári i laickí vierozvestovia nám po stáročia sugerujú, že veriaci (tí, čo veria v Boha) sú základnou referenčnou skupinou.
To znamená, že neveriaci (ateisti, agnostici, nábožensky ľahostajní ľudia) sú od nich odvodení, k nim sa vzťahujúci, od nich závislí. Najprv teda museli byť veriaci, aby mohli vzniknúť aj neveriaci, najprv musela byť viera v Boha a až potom ako jej popieranie sa objavil ateizmus. Akoby to potvrdzoval aj jazyk: negatívne predpony „ne", „a" nadobúdajú predsa zmysel, iba keď sa pridajú k svojmu pozitívnemu slovnému základu.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Človek sa však nerodí s vierou v Boha, ale býva k nej privedený rodičmi, socializáciou s obklopujúcim ho prostredím. Cirkvi, náboženské zoskupenia si toto jeho uvedenie do viery a udržiavanie v nej dnes fixujú krstom, birmovkou, ďalšími obradmi a predovšetkým sústavnou indoktrináciou. A človek, ktorý neprešiel týmto formálnym uvedením do viery, zostáva pre cirkev neznabohom až do smrti, ba i po nej.
Ani historicky ľudstvo nezačínalo hotovou vierou v Boha, zvlášť toho monoteistického. Tá je produktom dlhodobého a zložitého vývoja, v ktorého počiatkoch nachádzame kult predkov pokračujúci v animizme cez domácich bôžikov, polyteizmus až k viere v jediného Boha. Ani k nemu nedospeli všade na svete a tam, kde dospeli, nie je to pre všetkých rovnaký Boh. Dokonca ani ten trojjediný kresťansko-katolícky nie je totožný s tým pôvodným židovským, hoci stavajú na spoločnom základe, uloženom v Starom zákone.
Vychádzať by sme teda mali z človeka autentického, z ľudí, ešte „neosvietených" vierou v Boha. Veď s nimi počíta dokonca aj židovsko-kresťanská tradícia, lebo po „vyhnaní z raja" začínajú tiež od nuly.
„V známych „sekulárnych" krajinách, ako sú Švédsko, Nórsko a Dánsko, je vyše 70 percent neveriacich. V mnohých iných krajinách je to o čosi menej: vyše 60 percent v Maďarsku, Holandsku, Británii a ďalších. Dokonca aj v málo sekularizovaných katolíckych krajinách sú neveriaci štatisticky významne zastúpení, jedenástimi percentami v Poľsku, tridsiatimi v Taliansku a štyridsiatimi šiestimi percentami v Portugalsku. Len v samotnej Európe sú tak stovky miliónov neveriacich," píše Lois Lee.