Je úplne bežné, že ak politik príde o funkciu, tak sa oponentom i verejnosti vyhráža, že on sa ešte vráti. Ak v predvečer svojho odchodu z funkcie povie „som presvedčený o tom, že sa vrátim“ generálny prokurátor, tak je to príznak, že sa aj z neho stal politik.
Dobroslav Trnka tvrdí, že averzia voči nemu „za posledného pol roka“ vznikla preto, lebo „za tých sedem rokov nepripustil zneužívanie trestného práva na... politické súboje, či sa to niekomu páči, alebo nie“. Trnkova verzia, že musel z funkcie odísť, lebo sa nepáčil tým, ktorí si želali, aby vydal zatykač na Fica, alebo nechal zavrieť Dzurindu a Mikloša, je určite najlepšia, akú si mohol končiaci generálny prokurátor vymyslieť.
Ale je to verzia, ktorá je v rozpore s faktami. Z nich totiž vyplýva, že svojich sedem rokov chcel Trnka až príliš využiť na to, aby si zabezpečil znovuzvolenie. A v záverečnom štádiu o svoj post „bojoval“ spôsobom, ktorým sa definitívne diskvalifikoval.
V júni minulého roku zrušil obvinenie, ktoré vzniesol špeciálny prokurátor voči viacerým osobám v kauze Doprastav. Keďže ide o prípad, ktorý úzko súvisí s kauzou Branisko, generálny prokurátor tým zasiahol aj do prípadu Dzurindovej strany – Branisko sa týkalo aj nominantov SDKÚ.
V decembri minulého roku Trnka obhajoval rozhodnutie špeciálneho prokurátora Kováčika, ktorý zrušil uznesenie vyšetrovateľky o začatí trestného stíhania vo veci financovania strany Smer.
Generálny prokurátor obhajoval rozhodnutie, ktoré nedovolilo, aby pravosť podpisov na sponzorskej zmluve Smeru či autentickosť istej nahrávky preverili kriminalistickí experti. To nie je prístup, ktorý nedovoľuje, aby sa trestné právo zneužilo, ale je to zneužitie funkcie, aby sa trestné právo neuplatnilo aj voči politikom.
Skutočnosť, že sa Trnka usiloval zotrvať vo funkcii aj s nasadením „politických“ prostriedkov, spôsobila, že bol viackrát prichytený pri klamstve. Na priamu otázku, či sa pred voľbou generálneho prokurátora stretol s poslancom SDKÚ Pavlom Kubovičom, odpovedal, že „určite som sa s ním nestretol“. Bola to lož v priamom prenose, rovnako ako tvrdenie, že „vyšetrovateľka bola rozhodnutá odmietnuť“ kauzu Smeru, ale podľahla nátlaku.
V poslednom rozhovore, ktorý poskytol ako generálny prokurátor, Trnka tvrdil, že špeciálny prokurátor zrušil rozhodnutie vyšetrovateľky, lebo začala trestné stíhanie pre skutok, ktorý je už premlčaný. Prokurátor Kováčik však v skutočnosti jej uznesenie zrušil „z dôvodu neopodstatnenosti“.
Z generálneho prokurátora sa stal politik, lebo až príliš chcel byť generálnym prokurátorom. Aj to je dôvod, aby ním ktokoľvek mohol byť len raz.