Naša armáda je v kríze, konštatoval slovenský prezident a jeho európski kolegovia mu môžu len súcitne povedať, no vitaj v klube. Odhliadnuc od jednoduchej úvahy, prečo si to prezident Gašparovič všimol až v utorok, a na ktorú väčšina Slovákov skôr či neskôr azda aj svojvoľne nájde odpoveď, zaujímavejšie je zamyslieť sa, čo s tým. A to nielen v rámci slovenského, ale celoeurópskeho kontextu. Keďže klub narastá.
Jedno riešenie, ako sme počuli, je kamuflovať, iným by bolo nasadiť čarodejníka. Taký Saruman sa ukázal ako veľmi efektívny, hoc morálne trochu pochybný. Ale vážne, správa, že armádu máme v kríze a s ňou aj ostatné európske krajiny, je pomaly záležitosť hodna nespavosti.
Rad za radom
Hospodárska kríza nás zastihla nepripravených a takmer každá vláda únie, ktorá má úprimný záujem konsolidovať vlastný rozpočet, škrtá vo výdavkoch. Aj vo výdavkoch na armádu.
Britský šéf vlády David Cameron rázne skracuje armádny rozpočet, v dôsledku čoho nerastú len obavy USA, ale na jeseň médiami prebehla i „veselá“ správa, že Briti dokončia dve nové lietadlové lode, hoc na lietadlá, ktoré by z nich mali štartovať, chýbajú peniaze. Nemecké médiá sa sarkasticky pýtali, či sa na veľkých lodiach budú konať koncerty alebo hrávať futbal. A pritom práve Nemci nemajú dôvod žartovať.
Nemecký Bundeswehr je toho času tiež zúfalá téma. Správy o zlyhaniach v armádnych radoch sa kopia a pýcha nemeckých mariňákov, cvičná loď Gorch Fock, skončí po odhalení škandalóznej šikany asi v múzeu. No ani ukončenie povinnej vojenskej služby neprinesie také skvelé výsledky, ako si minister obrany sľuboval, na čas sa čo to ušetrí, ale dlhodobo sa očakávajú vážne personálne problémy.