Po rokoch sucha postihli Austráliu najväčšie povodne v histórii. Zničili úrodu, zaplavili bane, zdevastovali cesty, vytopili 30 000 domov.
Hospodárske straty dosiahli len v Queenslande 5,6 miliardy dolárov. Akoby to nestačilo, 2. februára 2011 narazil na pevninu v zóne širokej 650 kilometrov a s maximálnou rýchlosťou vetra 285 kilometrov za hodinu tajfún Yasi.
Premiérka Qeenslandu varovala, že Austrália asi nikdy nezažila takúto búrku. Vďaka včasnej evakuácii neboli ráno po tajfúne známe straty na životoch. Na vyčíslenie ekonomických strát si počkáme, ešte skôr ako zasiahol pevninu, však stihol Yasi vytlačiť svetové ceny uhlia, cukru a medi.
V tom istom čase, keď Austráliu zaplavoval Yasi, sa cez Spojené štáty valilo iné klimatické monštrum – 3000 kilometrov široká snehová búrka, ktorá zasiahla územie obývané 100 miliónmi ľudí. Prívaly snehu zastavili dopravu, uzemnili tisíce lietadiel, mrznúci ľad a vietor pretrhal elektrické vedenia a vrhol do tmy stovky tisíc Američanov.
Rekordné ceny
Popri týchto správach väčšina ľudí už dávno zabudla, že týždeň pred nimi zahynulo v zosuvoch pôdy po prívaloch dažďa v Brazílii vyše 800 ľudí. Alebo že v Pakistane padlo v lete 2010 za obeť monzúnu 1750 ľudí, 1,2 milióna domov a milióny ľudí tam dodnes hladujú a mrznú.
Alebo že v Rusku predčasne zomrelo v tom istom čase počas vlny horúčav 56 000 ľudí a úroda obilnín klesla o 40 percent, čo vyhnalo svetové ceny potravín do rekordných výšok.