Slovensko už dalo svetu nejedného samorasta, ktorý dokázal hravo vysvetliť to, čo sa ťažko snaží vysvetliť západná veda. Je radosť vidieť, že za našimi „karpatskými géniami“ nezaostali ani v Českej kotline. Vzbura „proti všem“ má u Čechov dlhú tradíciu. Bol by hriech nepostaviť sa dnes odvážne proti útlaku nového Náboženstva klimatických zmien. Pozor ale! České štátne heslo hovorí, že nakoniec pravda zvíťazí. Akokoľvek môže byť vzbura proti drvivej presile križiakov (a vedcov) emočne pôsobivá, rozhodne test pravdy.
Pozrime sa na fakty. Pred 20-tisíc rokmi bola priemerná globálna teplota len o šesť stupňov nižšia ako dnes. Keď som ráno pozeral na teplomer, ukazoval dva stupne, na obed už ukazuje desať – tak o čo ide? Zdanie klame. Šesť stupňov priemernej globálnej teploty stačilo na to, že sa nad Kanadou a severom Európy rozprestieral kilometre hrubý ľadovec a po tundre na mieste dnešných polí Slovenska sa pásli mamuty.
Potom sa Zem na svojej 100 000 ročnej púti okolo Slnka dostala do polohy, keď na ňu začalo dopadať nepatrne viac žiarenia. Ohrievaný oceán začal uvoľňovať rozpustený CO2 a ten zohrievanie ďalej urýchlil. Topiaci sa permafrost začal uvoľňovať silný skleníkový plyn metán. Ako sa ľadovce topili, odkrytá zem začala pohlcovať viac tepla – ľad odráža až 70 percent lúčov, odkrytá zem a voda ho až 90 percent pohltia.
Nakoniec sa rozpustili tri kontinentálne ľadovce, oceány stúpli o 125 metrov a klíma v Eurázii dala vzniknúť poľnohospodárstvu a civilizácii. Dôležité je, že hoci bolo otepľovanie spustené polohou Zeme voči Slnku, samotná zmena slnečného príkonu bola energeticky minimálna. Stačila však na to, že spustila do chodu spätné väzby, ktorých energetický efekt bol mnohonásobne väčší.