Januárový nárast cien o tri percentá bol pre mnohých šokom. Už sme si zvykli na nízku infláciu, rádovo na úrovni 1,0 – 1,5 percenta. Čo sa vlastne stalo? Zaúradovala zvýšená DPH alebo narástli marže obchodníkov?
O maržiach obchodníkov sa nevedú štatistiky. Ceny na Slovensku nie sú regulované a obchodníci si ich môžu stanoviť, ako chcú. Ak je však na trhu dostatočná konkurencia (čo je), potom na vysoké marže nezostáva veľa priestoru. Zvýšenie DPH sa do cien prenieslo na úrovni približne 0,6 percenta. Príčiny rastu cien teda treba hľadať kdesi inde.
Podrobnejší pohľad na jednotlivé položky spotrebného koša napovie, že najviac rástli ceny potravín (6,1 percenta), bývania a energií (3,7 percenta). Prečo rastú najmä ceny potravín a energií? Zaúradovali tri faktory: (a) koniec krízy vo vyspelých krajinách, (b) rast dopytu po komoditách v treťom svete, najmä v Číne a Indii a (c) monetárna politika americkej centrálnej banky (FED).
Nižšia úroda, vyšší dopyt
Pristavme sa najprv pri monetárnej politike. Americká centrálna banka v snahe oživiť ekonomiku a vytvoriť viac pracovných miest zaplavila svetové trhy zelenými papierikmi. Finančná potopa zatiaľ nedokázala vytvoriť v USA nové pracovné miesta, no spoľahlivo zaplavila trhy s komoditami. Pre väčšinu nových dolárov nie je reálne použitie. A tak sa prelievajú do cien akcií, zlata a komodít.
Prečo ceny rastú najmä na začiatku roka? Ceny nerastú len od začiatku roka. Napríklad cena ropy (Brent) sa od septembra zvýšila z 80 na 100 dolárov za barel. Takýto nárast sa s určitým časovým odstupom musí preniesť aj do cien iných komodít (potraviny, doprava, bývanie atď.).
Čo sa týka cien potravín, rastú jednak pre nízke úrody a jednak pre vyšší dopyt. Svetová úroda obilnín bola v roku 2010/2011 o päť percent nižšia ako v roku 2009/2008, počet obyvateľstva však stále rastie. Cenový index potravín narástol v tom istom období o 20 percent. Je tu jasná súvislosť medzi udalosťami v arabskom svete a rastom cien potravín (podobné veci sa diali aj pred rokom 2008, aj keď v menšom rozsahu).
Chudobní, ale o už o čosi menej
Prečo však rastú ceny v treťom svete? Paradoxne preto, lebo tento svet je síce chudobný, ale už nie ako kedysi. Už dávno neplatí, že Indom, Arabom a Číňanom stačí k šťastiu bicykel a miska ryže. Tretí svet, to sú tri až štyri miliardy nových spotrebiteľov, ktorí menia štruktúru svojej spotreby.