Ani rozšírená koaličná pracovná skupina, ani jej lídri si opäť nedokázali poradiť s novelou zákona o štátnom občianstve. Treba pripustiť, že vzhľadom na partikulárne partajné záujmy jej jednotlivých reprezentantov to nie je naozaj jednoduchá úloha. Alebo inak – presahuje možnosti aj schopnosti koalície.
Platí to vo všeobecnosti a hlavne, keď si pripomenieme nielen reči, ale aj skutky dnešných koaličných strán z minulého volebného obdobia. Okrem niekoľkých výnimiek hlasovali proti normám vtedajšej koalície, či už tzv. vlasteneckému zákonu, jazykovému, tlačovému, o štátnom občianstve a celom rade ďalších. Dnes ich menia len kozmetickými úpravami, ale inak nechávajú v účinnosti. Pretože sa im hodia – inak sa robí politika v opozícii a inak v koalícii.
Viditeľné a virtuálne dôsledky
Isto, v koalícii sú teraz aj nováčikovia z SaS a matadori z KDH aj s ich starožitnou predstavou národných záujmov. Vraj keby maďarskí politici robili na slovenskom území volebnú kampaň, ohrozovalo by to naše národné záujmy, vysvetlil minister vnútra Daniel Lipšic.
No o tom, akým spôsobom tu bude ktosi robiť kampaň, mítingy a iné politické estrády, rozhodujú iba príslušné orgány na Slovensku. Okrem toho, nikto iný nedokáže ohroziť slovenské národné záujmy viac ako naši straníci. Výsledky sú pritom viditeľné, nie predpokladané či virtuálne.
Ako aj teraz. Správa o tom, že koalícia nepredloží návrh novej novely už na marcovú schôdzu, je skvelá. Koaliční politici, počnúc Bélom Bugárom a končiac Danielom Krajcerom alebo naopak, totiž unisono hovoria o tom, že bez dohody to nemá zmysel.
Navyše, parlament odmietol návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne poslancov Fica, Faiča a Čaploviča. A podľa zákona mu môže byť predložený nový návrh v tej istej veci najskôr o šesť mesiacov. Teda po prázdninách. A zrejme aj po prijatí novely ústavy v Maďarsku, ktorej sa akosi nevedia dočkať.