Vládna koalícia nestihla ani v marci doručiť do podateľne parlamentu návrh na splnenie sľubu, ktorý odkladá už tak dlho, že verejnosť naň už takmer zabudla. Šachovanie s imunitou tak nie je v programe ani nadchádzajúcej schôdze parlamentu, a to je dobre. Veľmi dobre. Pretože poslanci chcú opäť navrhnúť zúženie imunity takým spôsobom, že si ju rozšíria.
O imunite už bolo za tie roky, odkedy s ňou poslanci skúšajú čarovať, napísané azda úplne všetko. Odzneli argumenty za aj proti tak v rovine imunity trestnoprávnej, ako aj priestupkovej. Odzneli návrhy tak na ich zrušenie ako celku, ako aj len ich časti.
Desiatky hlasovaní poukázali na značný – sľubom poslanca akosi automaticky získaný – rozpor medzi slovami a skutkami. A ďalšie pri konkrétnych žiadostiach prokurátora o vydanie súhlasu na trestné stíhanie.
Napriek skúsenostiam aj štatistikám boli, sú a zostanú očakávania o poľudštení sa poslancov vždy jednou z hlavných tém, keď sa objavia. Tak to bude aj o chvíľu, keď koalícia zverejní ďalší návrh, ktorý pripravila.
Výnimočný je v tom, že sa už ani nerozpakuje skryť to, čo doteraz skryté bývalo, a síce, že navrhuje imunitu rozšíriť. Presnejšie, trestnoprávnu imunitu a úplne presne na výroky poslancov aj mimo orgánov parlamentu. Ide tak o pokus získať to, čo iným smrteľníkom nie je – a celkom správne – dopriate: absolútnu slobodu slova.
Partia je teda zatiaľ rozohraná tak, aby k žiadnemu obmedzeniu imunity nemohlo prísť. Jej rozšírenie aj mimo parlamentných orgánov si totiž vyžaduje zmenu ústavy. Teda súhlas najmenej 90 poslancov, ktorých však koalícia k dispozícii nemá.
K poľudšteniu nedošlo
Má to byť akési výkupné za avizované zrušenie priestupkovej imunity, ktorá, samozrejme, aj tak zrušená nebude – nanajvýš to len tak bude na prvý pohľad vyzerať. Podobne, ako to vyzerá aj po poslednej úprave priestupkového zákona, schválenej za zvukov fanfár koalície aj opozície. Hoci prakticky k žiadnemu poľudšteniu poslancov pritom neprišlo.