V Bundestagu sa minulý štvrtok hovorilo o budúcnosti jadrovej energetiky. Pod dojmom apokalypsy vo Fukušime. ZDF vysielala celú debatu naživo. Kancelárka Merkelová zdôraznila, že Nemecko musí urobiť všetko, aby sa podiel „jadra“ v najbližších desaťročiach znížil na minimum. Do týždňa na neurčito odstavia sedem najstarších „atómiek“. Dôkladné revízie bezpečnosti sa vykonajú aj vo zvyšných sedemnástich.
Politici z opozície kancelárke pripomenuli, že keď nedávno navrhli bezpečnostnú previerku atómových elektrární, urobila capa záhradníkom. Vymenovala na čelo komisie jedného z najvyhranenejších predstaviteľov „atómovej loby“. Človeka, ktorý riziko jadrových elektrární bagatelizuje a presadzuje „technicky bezpečné“ predlžovanie ich životnosti.
Pripomenuli aj to, že táto mocná záujmová skupina dostala zelenú aj pri realizácii viacerých pochybných projektov v zahraničí. Napríklad pri modernizácii ruskej atómky Leningradskaja 3. (Vo východnej Európe po roku 1989 niekoľko atómiek tohto typu odstavili. Pretože predstavujú neúnosné riziko.)
Vo štvrtok v noci vysielala ZDF dokument. Dozvedeli sme sa, o aký potenciál sa nemecká jadrová loby opiera. Nemci obohacujú urán, vyrábajú palivové články, jadrové reaktory, zabezpečovacie systémy i zariadenia na recykláciu paliva či na jeho bezpečné uskladnenie. Firma Siemens/Arevo zarobila v roku 2009 na atómovom kšefte, doma i v zahraničí, 2,4 miliardy eur.