Jednou z podceňovaných vlastností poznania je, že sme po ňom často rozčúlenejší, no len zriedka šťastnejší.
Určite ste si už v živote aspoň raz povedali, že ste radšej o niečom nikdy nemali vedieť: o výške platu svojho kolegu, intímnom detaile z jeho života prezradenom v opitosti, alebo že vaša sestra má vyššie IQ ako vy.
Jednou z najpodceňovanejších vlastností poznania je, že sme po ňom často oveľa rozčúlenejší, rozčarovanejší a znechutenejší, no len málokedy šťastnejší. Práve pre „sladkú nevedomosť“ a informácie, ktoré radšej nechceme vedieť, sme ako ľudstvo podvedome vymysleli množstvo vynálezov od listového tajomstva až po steny a oblečenie.
Len tie moderné technológie akoby v tomto s nami neťahali za jeden povraz: tajné nahrávky až príliš úprimných politikov (najnovšie milióny dokumentov z Wikileaks.org), dôverné e-maily odoslané nesprávnym osobám, a to už ani nehovorím o Facebooku, kde vám každý deň hrozí, že tam váš kamarát, hrdý otecko, v návale eufórie zavesí fotky dojčiaceho prsníka svojej manželky.
Ničiteľ ľudskej naivity
No nie je to všetko. Od omylov z počítačového sveta a straty súkromia je už v kategórii nikdy nechcených informácií, ktoré nám dal pokrok v oblasti techniky 20. a 21. storočia, len jeden krôčik priamo do pekla. A volá sa data mining.
Ide o spôsob, akým pomocou počítačov a veľkej výpočtovej sily dokážu veľké spoločnosti získať z miliárd rôznych nesúvisiacich informácií, nejakú novú, často nečakanú. Napríklad americký obchodný reťazec Walmart vie z údajov o tom, čo všetko ľudia v obchode v minulosti kúpili, zistiť koľko banánov sa predá, ak je streda, 23. marca, vonku je teplo a pozajtra je v televízii futbal.
Algoritmy spoločnosti Visa dokážu na základe data miningu histórie nákupov cez kreditku predpovedať dokonca aj blížiaci sa rozvod partnerov a s tým spojenú možnosť, že prestanú platiť (firma to samozrejme ihneď po zverejnení poprela).
Facebook v rámci projektu „Gross National Happiness“ analyzuje, čo ľudia v celej Amerike píšu do Facebooku, a vďaka tomu vieme, že najnešťastnejší v týždni sme v pondelok (a naopak najšťastnejší v piatok) a že najsmutnejšie statusy v roku bývajú pravidelne okolo svätého Valentína.
Pivo, sex a prestávka
Vravíte si: čo už je na týchto informáciách také strašidelné? OkCupid.com , jedna z najväčších webových zoznamiek, pravidelne zverejňuje výsledky data miningu, ktorý robí na takmer štyroch miliónoch svojich používateľov. Sú zdrvujúce. Z jedného napríklad vyplýva, že ľudia, ktorí majú mobilný telefón s androidom, majú v živote oveľa menej sexu ako tí, ktorí vlastnia iPhone a o trochu menej ako tí, ktorí majú Blackberry.
Používate pri sebafotení blesk? Pre druhé pohlavie ste po vzhliadnutí fotky menej príťažlivý, ako keby ste použili len bežné denné svetlo.
A ešte horšie: čo by ste sa mali spýtať ženy, ak chcete vedieť, či sa s vami vyspí už na prvom rande? Žiadna zbierka známok, spýtajte sa jednoducho, či má rada pivo (nie po prečítaní tohto článku). Z dát o státisícoch žien totiž vyplýva, že ženy, ktoré majú rady pivo, majú s touto činnosťou oveľa menší problém.
Ozaj, vedeli ste, že po noci je druhým najčastejším obdobím, keď ľudia na webe pozerajú stránky, ktoré nechcú, aby videl niekto iný, obedná prestávka (a že celé takéto tajné surfovanie im zvykne trvať asi 10 minút)?
Sladká nevedomosť
Výsadou dobrých džentlmenov z čias pevných liniek vraj bolo, že pred príchodom domov manželke zavolali.
Dobre robili. Výsledkom poznania totiž často býva, že náš život už nikdy nebude taký ako predtým.
Som si napríklad takmer istý, že väčšina čitateľov tohto článku už nikdy po obede do kancelárie nevojde bez zaklopania.