Predvolebné taktizovanie, tak sa všeobecne tituluje Merkelovej obrat v otázke jadrovej energetiky. V nedeľu sa volí krajinský parlament v Bádensku-Württembersku, v krajine, v ktorej doposiaľ vždy vládla CDU.
Merkelová pomáha oslabeným kolegom v Stuttgarte, ako sa len dá, čo nie je taktizovanie, ale povinnosť šéfky strany pred voľbami. Otázka jadra je na hospodársky silnom juhu dominantnou témou a Merkelovej zmena má pre tamojšie voľby svoje opodstatnenie.
Celý rad potrieb
Pochopiť nevyhnutnosť Merkelovej konania sa dá cez pohľad do nemeckého jadra. Použijúc slová Güntera Grassa, nemecká každodennosť je od istého historického zlomu poznačená jednak túžbou po trvalom mieri, spravodlivosti pre všetkých a jednak radosťou z konzumného života.
Nemci roky balansujú medzi týmito dvoma veličinami a i debata o energetickej otázke to dokonale odkrýva. Zatiaľ čo väčšinu Európanov výhradne trápi, čím budú svietiť, ak sa reaktory vypnú, Nemci diskutujú o tom, či sa smie jadrová technológia predávať nestabilným režimom (príklad Líbya), ustanovujú etické komisie a uvažujú, koho by po jadrovej katastrofe poslali upratať odpad. Koho by obetovali v prospech spoločnosti? Vojakov či hasičov? A akým právom by to robili?
Chýbajúce odpovede, na z ich pohľadu primárne otázky, ich nútia spochybňovať jadro. Ale spochybňovať racionálne popri spravodlivosti chcú aj pohodlie. A keďže to pohodlie také druhotné zasa tiež nie je, vytrvalo preratúvajú, aké hospodárske dôsledky bude mať nové smerovanie. Nemci sa na výstup už roky pripravujú a v poslednej dekáde investovali milióny do výskumu a výstavby nových ekologických technológií. Dnes veria v dobré šance postupne odstaviť jadro a zároveň na tom i zarobiť ako vodcovia trhu nových technológií. Ovca by bola celá a vlk sýty.