Zákon, ktorý podľa koalície mení demokratickú tajnú voľbu na demokratickú verejnú voľbu, bol schválený. Zostáva spočítať zranených.
Výhoda je len jedna – Iveta Radičová zostáva premiérkou. Niežeby bol pád hociktorej vlády katastrofou, ale pár mesiacov po voľbách by to bolo pre ľudí v krajine isto nepríjemnejšie ako pre straníkov. A faktom zostáva, že lepšia je Radičová v kresle premiérky ako trtošiaci a pregrcávajúci sa Trnka na čele prokuratúry.
Výhoda, že voliči koalície budú vedieť, ako hlasoval ich poslanec a podľa toho sa zariadia v budúcich voľbách, je hrubé drievko, a nie výhoda. Koaličníci budú hlasovať rovnako, pretože vo verejnej voľbe budú pod priamym dozorom politrukov. Nakoniec, na sklonku minulého roku boli ešte poslanci za tajnú voľbu, čo dokázali hlasovaním a schválením volebných pravidiel. A nikto nereptal.
Aj keď o tom mnohí nevedeli, akceptovali, že úlohou tajnej voľby v personálnej oblasti nie je len ochrana voliteľov - ale hlavne voleného - pred politickou perzekúciou. Aby nevedel, kto ho volil a mohol byť vo funkcii reálne nezávislý a nevydierateľný. Možno to v ponímaní koalície nie je demokratické, ale rozhodne je to správne.
V prospech verejnej voľby, sa pred hlasovaním objavili ešte dva argumenty, obidva z tábora KDH. To treba v rámci diskurzu oceniť, hoci jeden skúša vysvetliť nevysvetliteľné a druhý obhájiť neobhájiteľné. Prvým je argument poslanca Abrhana, ktorý hovorí, že možnosť tajnej voľby predsa existuje aj naďalej – keď o tom hlasovaním rozhodne väčšina.