SME

Dá sa zachrániť odvodová reforma?

Autori predchádzajúcich reforiem by nemali automaticky očakávať, že sa všetci spoľahnú na ich neomylnosť. Tobôž nie vtedy, keď ako pri odvodovej reforme nedokážu odkomunikovať, čo vlastne chcú.

Ak je politika svojho druhu trhom, na ktorom súťažia politici v snahe predať svoj „produkt“ voličom, potom má odvodová reforma veľmi čudný biznisplán. Politické náklady neustále stúpajú, potenciálne politické výnosy sa rýchlo rozpúšťajú.

Áno, zodpovedný politik by nemal hľadieť iba na politické výnosy, ktoré sú svojou povahou (výkyvy verejnej mienky) krátkodobé. Je pre krajinu dobré, keď sa aspoň občas vyskytnú pri moci politici so schopnosťou presadzovať dlhodobo prospešné riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presne takýto prístup očakávajú od politikov mnohí voliči súčasnej vládnej koalície, osobitne sympatizanti ľudí ako Ivan Mikloš či Richard Sulík. Odpustili by im veľa, keby videli za ich rozhodnutiami jasný plán a cítili prezieravosť, s akou konkrétne táto dvojica presadila pred siedmimi rokmi daňovú reformu. Lenže pár vecí je dnes inak.

SkryťVypnúť reklamu

Čosi sa zmenilo

Jednak sa zmenili časy a dnes už ani ľudia s veľkými reformnými zásluhami nemôžu automaticky očakávať, že voliči sa budú len ticho spoliehať na ich neomylnosť či prezieravosť a dúfať, že azda vedia, čo robia a opäť to dobre dopadne. Ale najmä viditeľnou zmenou (k horšiemu) prešla schopnosť týchto politikov jasne komunikovať, čo vlastne chcú.

Napokon, parametre navrhovanej reformy sa menia tak často, že už ani zainteresovaný pozorovateľ nemá istotu, že keď si konkrétny návrh preštuduje, prepočíta a urobí si naň názor, o týždeň nebude zasa všetko inak.

V každom prípade: Reforma odvodov by sa mala rozdeliť na dve časti, pretože ona dve časti naozaj má, a okrem toho to umožní pri jej posudzovaní a aj schvaľovaní v parlamente nezhodiť zo stola spochybniteľné a nepriechodné veci spolu s tými naozaj potrebnými a nespochybniteľnými.

SkryťVypnúť reklamu

Skvelá prvá polovica

S prvou časťou – plánom zásadne zjednodušiť platenie daní a odvodov – súhlasia úplne všetci, od podnikateľov až po predstaviteľov strany Smer.

Len stručne: Navrhovaná reforma predpokladá, že platitelia odvodov budú po novom komunikovať už len s jediným, finančným úradom a na zaplatenie daní a odvodov malo stačiť už len jedno tlačivo. Reforma odvodov tiež predpokladá, že súčasných osem rôznych druhov poistenia sa zredukuje na dve (sociálne a zdravotné) plus komerčné úrazové poistenie. Zjednotenie vymeriavacích základov volalo po svojom zavedení už roky, pretože dnešných šesť rôznych vymeriavacích základov systém nesmierne komplikovalo a zvyšovalo administratívnu záťaž. To isté platí aj o redukcii počtu sadzieb odvodov.

SkryťVypnúť reklamu

Pre každého z nás, ktorí sme sa nenarodili s účtovníckymi génmi a máme fóbiu z výkazov a termínov, je to presne to, čo sme od reformátorov čakali. A to je reforma, ktorú má vláda vo svojom programe.

Časť druhá, problematická

Čo vláda v programe ani v očakávaniach voličov nemá, je druhá časť návrhu odvodovej reformy – výrazné zvyšovanie odvodového zaťaženia pre časť samostatne zárobkovo činných osôb. Navrhované parametre sa už niekoľkokrát výrazne zmenili, to však nič nemení na tom, že reformátori intenzívne pracujú na svojom onálepkovaní „ošklbeme živnostníkov a dohodárov“. A aj keď posledná navrhnutá verzia predpokladá, že väčšine SZČO zaťaženie nestúpne, reformátori sa po všetkom, čo k tejto téme už povedali, nemôžu rozhorčeniu reformne naladenej verejnosti čudovať.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že dnešný systém je „nerovný z hľadiska daňovo-odvodovej záťaže“, pretože riadny zamestnanec zaplatí viac ako SZČO pri rovnakej cene práce. Lenže ak napríklad vykonávate súbežne niekoľko druhov činností, pri súčasných pravidlách zamestnaneckého pomeru by ste s veľkou pravdepodobnosťou toľko práce hľadali márne – zamestnávať hoci aj na čiastkové úväzky je pri dnešnej byrokracii a zaťažení pre väčšinu zamestnávateľov odrádzajúce. A ak máte príležitostné príjmy (napríklad remeselnícke zákazky), platí to dvojnásobne, pretože zamestnávateľ by musel znášať neprimerané riziko, že na vás prerobí.

Výhodnejšie podmienky pre SZČO sú vykúpené znášaním oveľa vyššieho rizika, absencie právnej ochrany a sú odmenou za ochotu postarať sa o seba. To, samozrejme, neznamená, že nie je diskutovateľná otázka miery, do akej sú tieto podmienky výhodnejšie – napríklad v prípade čisto solidárnych zdravotných odvodov asi ani nikto nebude namietať, keď sa pravidlá a zaťaženie zjednotia. Lenže reformátori chcú ísť ďalej s cieľom čo najviac priblížiť zaťaženie práce SZČO tomu zamestnaneckému. Prečo vlastne?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C35H4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 603
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 106
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 278
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 879
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 705
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 613
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 3
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


6
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


22
SkryťZatvoriť reklamu