Moji budapeštianski priatelia sa čoraz viac sťažujú na antidemokratické kroky Viktora Orbána. Hovoria, že oklieštil kompetencie ústavného súdu, obmedzil slobodu tlače, vysal peniaze dôchodkových fondov. Elektronické médiá informujú len o udalostiach, ktoré preferuje vláda.
A čo je ešte strašnejšie: míľovými krokmi sa pripravuje nová ústava, ktorá bude jednak úplne jednofarebná (veď ju píšu výlučne odborníci vládnej strany), a jednak znamená v mnohých veciach krok späť v porovnaní s predchádzajúcou ústavou. A to najšokujúcejšie: napriek tomuto všetkému je podpora Orbána a Fideszu naďalej nezlomná. Čiže prevažná väčšina Maďarov aj naďalej podporuje premiéra v okliešťovaní demokracie, hovoria maďarskí intelektuáli.
Zhodné body
Začínam porovnávať slovenské a maďarské právne predpisy.
Výborne, hovorím si, lebo u nás je Ústavný súd v lepšej pozícii ako na druhom brehu Dunaja. Ani slobodu tlače neobmedzujú také opatrenia ako v Pešti, vo veci dôchodkových fondov máme európskejšie postavenie ako oni. Hurá, vravím si, a v tej chvíli sa mi dostáva do rúk návrh maďarskej ústavy. A v ňom konečne nachádzam niekoľko zhodných bodov.
Vysvitne, že Maďarsko je domovinou kresťanského maďarského národa. Úradným jazykom štátu je maďarský jazyk a maďarský jazyk treba chrániť a zveľaďovať, kým jazyky menšín si len zasluhujú rešpekt. Parlamentné zastúpenie menšín ani v tomto prípade nebude vyriešené. Inštitút ombudsmana pre menšiny bude zrušený (na Slovensku takýto úrad ani nebol).
Všetko tézy, ktoré by obstáli aj na Slovensku. Chvalabohu, predsa len sa na seba podobáme. Páni môžu prskať, ale tisícročné spolužitie nám predsa len zanechalo „spoločné hodnoty“.
Niekoľko zmien
Maďarský návrh ústavy Fidesz predložil na verejnú diskusiu. Počas diskusie prišiel do Budapešti aj predseda SMK. Najprv rokoval s pánom Fúzikom, predstaviteľom Slovákov v Maďarsku, potom osobne navštívil aj vodcu. A Viktor Orbán po tejto návšteve vyhlásil, že na návrh Józsefa Berényiho urobili v novej ústave niekoľko zmien.
Teda: menšiny, ktoré návrh ústavy ledva spomenie, sa odrazu stali štátotvorným činiteľom, ich jazyk bude aktívne chránený a podporovaný, a na dôvažok sa vyrieši aj ich zastúpenie v parlamente. Viktorovi Orbánovi stačil jeden rozhovor na to, aby vo veci menšín urobil obrat o stoosemdesiat stupňov. Otázka je len, čo by bolo, keby József Berényi do Pešti neprišiel. Ústava by sa na menšiny vykašľala?