Na to, aby občan u nás vedel, že si úradné veci nemá možnosť vybavovať cez internet, nepotrebuje čítať Správu o pokroku v oblasti informatizácie spoločnosti za rok 2010, ktorá nedávno vyšla z dielne rezortu financií. Ak by sa však odhodlal tento dvadsaťstranový elaborát prelúskať niekto, kto u nás nežije, poľahky by mohol nadobudnúť dojem, že ak si Slováci potrebujú vybaviť niečo na úradoch, postačí im k tomu zvyčajne počítač s internetovým pripojením.
Podľa správy ministerstva totiž v roku 2010 vyzerala u nás situácia v oblasti informatizácie vcelku ružovo. Rezort si pochvaľuje vysokú (zhruba trojštvrtinovú) mieru využívania internetu v populácii. Slováci nielenže sú online, ale polovica z nich bežne využíva služby elektronickej verejnej správy a 40 percent ľudí z tejto skupiny zasiela cez internet na úrady aj vyplnené formuláre. Slovensku sa tak podarilo už v predstihu niekoľkých rokov naplniť jeden z kľúčových cieľov stratégie Bruselu pre rozvoj digitálnej ekonomiky.
Niet divu, že služby elektronickej vlády využíva každý druhý Slovák, lebo podľa správy máme k dispozícii 63 percent z dvoch desiatok eGovernment služieb, ktoré porovnáva štúdia Digitizing Public Services in Europe vypracovaná pre Európsku komisiu. Pritom ich sofistikovanosť má dosahovať úroveň 81 percent, v segmente služieb pre podnikateľov dokonca ešte viac.
Jazyk cudzieho kmeňa
Hoci uvedené čísla nás radia na chvost spomedzi 32 hodnotených európskych krajín, samy osebe vôbec nevyzerajú zle. Otázne je, čo to znamená mať plne dostupných necelých 13 z 20 eGovernment služieb a čo presne znamená parameter sofistikovanosti.
Zo štúdie, ktorú pre Európsku komisiu pripravili Capgemnini, IDC, Rand Europe, Sogeti a DTi vyplýva, že dostupnosť je rozsah, v ktorom je „20 kľúčových verejných služieb poskytovaných plne automatizovane a proaktívne“. Parameter sofistikovanosť má vyjadrovať „mieru, v akej umožňujú služby vlády interakciu a transakciu medzi úradom a občanom či firmou“.
Rozumieť jazyku kmeňa konzultačných firiem, ktoré štúdiu pre komisiu pripravili, je niekedy ťažšie ako rozumieť jazyku kmeňa úradníkov. Nech sú metodika štúdie a použitý žargón akýkoľvek, každého, kto by sa náhodou nechal uniesť číslami o dostupnosti a sofistikovanosti online služieb našich úradov, rýchlo schladí iný údaj zo správy rezortu financií.