Každá návšteva Číny vzbudzuje úžas a ohromenie nad rýchlym pokrokom tejto veľkej krajiny. V Číne je všetkého najviac: ľudí, miliónových metropol i vysokorýchlostných tratí. Akoby let čínskeho draka k nebesiam nemohlo nič zastaviť. Čína však raz bude mať ešte jeden primát: najväčšiu populáciu dôchodcov na svete.
Veľké demografické problémy sa začínajú v Číne už dnes. Sú produktom jej búrlivej minulosti. „Veľký kormidelník“, predseda Mao, kedysi hlásal, že „čím viac ľudí, tým silnejšia Čína“. Vďaka vysokej pôrodnosti v 50. a 60. rokoch má dnes Čína vysoký podiel populácie v produktívnom veku a tento podiel bude ešte niekoľko rokov rásť.
Maovi nástupcovia si však uvedomili, že vysoký nárast obyvateľstva ich krajina jednoducho nedokáže uživiť. Tvrdá populačná politika „jedného dieťaťa“ radikálne pribrzdila pôrodnosť. Už od 80. rokov minulého storočia sa miera pôrodnosti dostala pod hranicu jednoduchej reprodukcie (2,1 dieťaťa na jednu ženu). Dnes táto hodnota činí len 1,54 dieťaťa, a patrí medzi najnižšie na svete. „Maove detí“ už začínajú odchádzať do dôchodku. Živiť by ich mala generácia jedináčikov počatých v 70. a 80. rokoch.
V súčasnosti tvoria ľudia vo veku nad 65 rokov asi jedenásť percent Číňanov v produktívnom veku. Počet dôchodcov však bude narastať neobyčajne prudko a v roku 2040 prekoná spomenutý pomer hranicu 35 percent. Takéto rýchle starnutie nemá v histórii obdobu. Jedináčikovia sa raz budú musieť starať o rodičov i o starých rodičov. Kto sa postará o nich, nevedno.
Dedičstvo komunizmu
Zdá sa to neuveriteľné, ale Čína nemá národný dôchodkový systém. Iným spôsobom sa financujú dôchodky v mestách a iným na vidieku. Základný dôchodok poskytovaný mestskými samosprávami predstavuje len asi dvadsať percent priemernej mzdy v mestách. Aj mestské dôchodky však pokrývajú len asi 55 percent mestskej populácie.
V 90. rokoch sa zaviedla možnosť sporiť si v doplnkovom dôchodkovom poistení. No individuálne účty sú prázdne. Mestské vlády z nich vyplácajú súčasných dôchodcov. Čínski zamestnávatelia v mestách odvádzajú na dôchodky zamestnancov 28 percent mzdy. To je pomerne veľa, ale vzhľadom na rýchle starnutie populácie to budúcim generáciám nebude stačiť.
Na vidieku, kde žije väčšina Číňanov, má dôchodkové poistenie len malé percento pracujúcich. Vláda chce do roku 2020 zabezpečiť plné pokrytie vidieka dôchodkovým poistením, ale len vo výške 15 percent (mizernej) vidieckej mzdy.