Postava Igora Stravinského vo filme Coco & Igor uvedie veci na pravú mieru jednoduchým pohŕdavým gestom smerom k Chanelovej návrhom.
Napriek tomu, že mi pri predstave Chanel kostýmu z kútika úst vyteká slina márnivosti (svetový mier - nesvetový mier), v porovnaní so Svätením jari ide ozaj len o extrémne dobre navrhnutý a ušitý kus oblečenia.
Víziu jedného človeka však nepopiera nikto: Alexander McQueen je meno, ktoré sa každej fashion redaktorke na svete tisne na pery, keď sa hovorí o umení v móde.
Génia už rok mŕtveho McQueena zachytáva retrospektíva Savage Beauty (Surová krása) v newyorskom Metropolitnom múzeu. Na výstavu sa prvý týždeň čakalo v rade 45 minút. Vnútri sa človek ocitol uprostred scény, ktorá ho pohltila krásou, intimitou a strašidelnosťou: rozmarné leto Alfreda Hitchcocka a Francisa Bacona na chate u Jana Švankmajera za prítomnosti Matthewa Barneyho ako učňa.
V jednotlivých komnatách, podelených podľa návrhárových „romantických“ kategórií (romantický nacionalizmus, romantický primitivizmus, gotika), sa návštevníka zmocňuje nefalšovaná hrôza, bezhraničný obdiv aj dojatie, aké cítime pri zrode Frankensteina.
Vedľa figurín s najodvážnejšími a najosobnejšími kúskami haute couture stoja na poličkách rekvizity z módnych prehliadok: klobúky Philipa Treacyho, bolestivo vyzerajúce doplnky a kožené tvárové masky Guida Palau, z neviditeľných reproduktorov sa valí ženský/zvierací škrek, zavýjanie vetra a hudba.