Táto udalosť dala cudzincom dôvod a príležitosť zaujímať sa o Bratislavu, Košice a Slovensko vôbec, Slovákom zasa pocit súdržnosti sledujúc spolu jednotlivé zápasy v atmosfére akejsi nepretržitej párty. Ja osobne viem o hokeji v porovnaní s Európanmi veľmi málo, ale môžem sa pochváliť, že som sa pokúšal držať s nimi krok. A môj záujem o hokej sa nakoniec podstatne prehĺbil.
Ľadový hokej je populárny šport v krajinách severnej pologule. Napriek tomu, že aj Japonsko sa nachádza v tejto zóne, hokej si pozornosť príliš nezískal. Máme zopár tímov, ale nevidieť napríklad chlapcov, že by niekde na ulici behali s hokejkami a hrali len tak pre radosť. Na druhej strane mnohí hrajú bejzbal a futbal. Možno na severe Japonska, na ostrove Hokkaido, je o hokej väčší záujem.
V hokeji je veľmi dôležitý kontakt tiel a fyzická hra, to chápem. V tomto je japonský tím vždy v nevýhode, keď súperí s veľkými európskymi hráčmi, akými sú napríklad Slováci. Ale napriek tomu sú niektoré európske krajiny v rebríčku ešte nižšie než Japonsko. Musím však iba skonštatovať, že japonský hokej robí, čo sa dá.
Moja prvá skúsenosť s ľadovým hokejom sa spája s mestom Trenčín. Nakrúcal som televízny seriál Z mesta do mesta, v rámci ktorého sme v Trenčíne navštívili štadión HC Dukla Trenčín. Tam ma naučili, ako si obliecť hokejový dres so všetkými ochrannými prvkami aj s korčuľami.