Tento stĺpček by bol zaujímavejší, keby bola uzávierka o niečo neskôr a ja by som už vedel, či na Slovensku padla vláda. Alebo či DNA test potvrdil, že šéf menového fondu je naozaj šetrný človek a nechce zbytočne míňať peniaze na sexuálne služby. Alebo či sa oplatilo zastreliť Usámu. Alebo či sme sa nedostatočne poskladali na trináste platy všetkých usilovných Grékov a príde na moje slová spred mnohých rokov, keď som si dovolil pochybovať o užitočnosti zjednotenej Európy. A tuším v sobotu má byť aj koniec sveta, tak by asi bolo dobre sa so všeličím poponáhľať.
Koniec sveta v New Yorku bude pravdepodobne potopa. Včera aj dnes celý deň vytrvalo, odporne a bezútešne prší. Podľa optimistických predpovedí bude ešte sedem dní, podľa pesimistických desať. Moji priatelia sú ešte stále mŕtvi a aj keď jeden z našich aj to dokázal a jeho firma z toho už dvetisíc rokov veľmi dobre žije, nepredpokladám ich skorý návrat či iný zázrak. Z vyššieuvedených skutočností vyplýva aj moja mierne depresívna nálada.
Čo sa ďalších traumatizujúcich skutočností týka, nijako ma netrápi výkon slovenských hokejistov ani národná tragédia z tohože povstanuvšia, ale neveriacky som krútil hlavou nad niektorými žurnalistickými výkonmi. Ak som si myslel, že vedecká rozprava o svätej trojici či rozbor zázrakov spáchaných manažérom tej dvetisícročnej firmy nemôžu byť prekonané, seriál pubertálnych výronov o slovenských polobohoch a hérooch s hokejkami ma presvedčil o opaku. Vyzerá to tak, že ak by sa podarilo odstrániť korupciu vo vedení hokeja, nebesá sa otvoria a Slovensko bude zahrnuté požehnaním nevídaným.
Jasné, sloboda a demokracia a každý si píše a uverejňuje, čo chce. Ale ak na jednej strane niekto píše vážne o veciach, ktoré patria do sféry veľmi mimozmyslového vnímania (ak nechcem povedať výmyslov), nemôžem sa potom čudovať, ak niekto neberie ako seriózne ani to, čo píšem o veciach reálnych, ako skorumpovaný je prokurátor. A to už je takmer škodenie dobrej veci, nie?
Napísal popredný svetový neurológ a zakladateľ posibilizmu David Eagleman: vieme toho príliš málo na to, aby sme mohli byť úplne neveriaci či ateisti. Ale vieme toho príliš veľa na to, aby sme mohli uveriť nejakému náboženstvu. Aj keď je čiastočne hokejové.