Našinec má rád svoje istoty. Keď o šiestej zapne televízor, vie, že práve teraz pobeží americký seriál MASH, kde pozná hlavného hrdinu dnešného dielu, toho dojemne-smiešneho Radara a hneď sa zorientuje aj v hlavnej zápletke, točiacej sa okolo Radarovho plyšového medvedíka.
Vysmiaty divák potom prepne na slovenský seriál Televízne noviny. Aj hlavná hrdinka ich dnešnej epizódy mu je dôverne známa, nebojácna premiérka, a hneď vie, o čom je reč, keď sa spomenie nový škandál okolo voľby generálneho prokurátora.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Úprimne sa rozhorčí a upokojí ho až nasledujúci turecký seriál Tisíc a jedna noc, kde mu hlavná hrdinka Šeherezáda opäť vtisne slzy do očí pri dojemnej zápletke okolo stratených náušníc.
Tí najsympatickejší
Áno, našinec dnes sleduje našu politickú scénu v podstate len cez médiá, hlavne cez televíziu, a tá mu ju približuje zabalenú do podoby jedného zo svojich najsledovanejších, teda aj najúspešnejších produktov – seriálov. Televízne noviny preberajú od nich štruktúru hlavnej a vedľajších epizód, so vzrušujúcou hlavnou zápletkou a vedľajšími škandálikmi dotvárajúcimi atmosféru, hororovými i úsmevnými šotmi a otvoreným koncom, vyvolávajúcim zvedavosť na zajtrajšie pokračovanie.
Tak tam nájdeme politikov vždy v nejakej exponovanej póze, akcii vyvolávajúcej šok, hnev, úškrn, deklaratívne prijímanie alebo odmietanie a popri nich niekoľko vedľajších postáv – napríklad výtržníkov, dvojhlavé teľa, kanibala z Nižného Výplachu i učiteľku zbitú nadrogovanými tretiakmi. Žáner najviac vystihuje názov Kriminoviny.
Pravda, sú tu isté žánrové špecifiká. Nakoľko tento seriál býva dejovo dosť rozbitý, zjednocujú ho postavy moderátorov. On musí byť sexi mužný typ, ona dračica s dobre naaranžovaným dekoltom, hypnotizujúcim oči mužov. Nestačí však, že vedia artikulovať a pozerať hĺbavo do kamery. Aby svoj seriál lepšie predávali, televízny píár z nich narobí celebrity a celebritky a nechá ich prechádzať sa dobre monitorovanými aférami a škandálmi, ktoré im robia to pravé „renomé“ pre prime time.
Vďačný divák si rád zgustne aj na menej záživnom diele seriálu Televízne noviny, keď ho ním sprevádza práve tá sexi moderátorka vo vyzývavej blúzke, ktorá včera v priamom prenose zbalila toho milionára, pričom ho prebrala inej rovnako známej celebritke. Alebo naopak.
Pri takomto vnímaní politickej scény jej diváci obvykle zabúdajú na to, že voči nej by mali vystupovať predovšetkým ako občania, teda ako politické bytosti. Občania sú rovnocennými partnermi pre verejných činiteľov, pre politikov, a politické dianie by malo byť produktom ich súčinnosti, teda spolupráce alebo rozporného či dopĺňajúceho sa vzájomného pôsobenia na politickú scénu.
Lenže občan, redukovaný na recipienta, seriálového diváka, ktorý delí svoju pozornosť medzi obrazovku a tie báječné chrumky, túto participačnú úlohu vôbec neplní. Navyše, nijaký seriál – ani ten v podobe Televíznych novín – ju od neho zásadne nevyžaduje. Nanajvýš tak v podobe diváckych preferencií: páči sa vám viac Panelák či Mafstory, je vám sympatickejší Kaliňák alebo Sulík? Každá väčšia participácia by len kazila žáner a prekážala.