Vládna koalícia, ktorá ohlasuje nezvolenie opozičného kandidáta do funkcie generálneho prokurátora ako svoj najväčší triumf, naznačuje, že to so sľubovanou zmenou k lepšiemu nebude ani zďaleka také jednoduché, ako to pred voľbami deklarovala. Naopak. Postoj ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny k dlhodobo nezamestnaným to potvrdzuje.
Podľa jeho štátnej tajomníčky Lucie Nicholsonovej malo zavedenie e-pay kariet pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi vyriešiť problémy s neefektívnym nakladaním so štátnymi dávkami. Dnes je pri posudzovaní svojho projektu oveľa triezvejšia. Prioritným efektom kartičiek už nie je zlepšenie hmotnej situácie občanov v núdzi, ale úspora pre štát. Na poštovnom. Pri súčasnom systéme vyplácania dávok si za to pošta ročne účtuje viac ako jeden a pol milióna eur.
Po celoplošnom zavedení e-pay kariet by tieto náklady štát ušetril. Zároveň by však ťarchu poplatkov za používanie kariet preniesol na chudobných.
Navyše, z požiadaviek na zavedenie systému musela vypadnúť – pôvodne kľúčová - možnosť sledovania položiek, pretože by to celý projekt veľmi predražilo. Inak povedané – za kartu si aj naďalej bude môcť nezamestnaný nakúpiť alkohol i cigarety. Táto požiadavka však bola úplne zbytočná, pretože nezamestnaní alkoholici by, samozrejme, iný nakúpený tovar za fľašu jednoducho vymenili.
Chudobných menej nebude
Ak uvážime, že celkovo by malo zavedenie e-pay kariet stáť zhruba štyri milióny eur, ich ekonomická výhodnosť je zjavná a návratnosť vysoká. To, čo štát investuje do projektu, vráti sa v podobe ušetreného poštovného za necelé tri roky.