O koľko zdražie elektrina na Slovensku pre odstavenie jadrových elektrární? Takúto otázku si posledné dni kladú médiá, verejnosť a verím, že aj tunajší politici v kontexte (už druhého) definitívneho rozhodnutia Nemecka o odstavení jadrových elektrární.
Odpoveď na otázku, čo to spraví s cenami, nie je jednoduchá, no isté je jedno. Prvé mierne vplyvy pocítime už na budúci rok. Len pár čísiel na ilustráciu. Vyjadrená v cenách na rok 2011 by odstávka ôsmich reaktorov, zaradených do tohtoročného prvého balíčka, podľa nemeckého ekonomického inštitútu DIW viedla k šesťpercentnému rastu cien silovej elektriny. Okamžité odstavenie všetkých elektrární až k dvadsaťdvapercentnému rastu.
Do toho primiešame neznáme, ako sú cena emisných povoleniek po roku 2013, náklady spojené s investíciami do nových elektrární, a každému je jasné, že zvládnuť tlak na rast cien elektriny v najbližších rokoch nebude ľahké. Ani na Slovensku, kde podobne ako v iných európskych krajinách ceny logicky sledujú jeden z hlavných európskych trhov - nemecký.
Fukušima zrušila oddychový čas
No hoci sa pri pohľade na titulky v slovenských médiách môže zdať opak, hrozba rastu cien elektriny v dôsledku odstávky nemeckých jadrových elektrární nie je novinkou. Ešte v roku 2009 sa na základe plánu, takzvaného jadrového konsenzu, schváleného vládou Gerharda Schrödera v roku 2000, počítalo s obdobným scenárom vypnutia jadrových elektrární.
Už v tom čase bolo jasné, že relatívne lacnejšie jadro nahradia drahšie, najmä paroplynové a čiastočne zelené zdroje. Rozhodnutie súčasného kabinetu Angely Merkelovej o zrušení rozhodnutia o vypnutí jadrových elektrární, odobrené nemeckým Bundestagom v októbri 2010, bolo vnímané ako získanie oddychového času. Času na diskusiu o ekonomicky a technicky rozumných alternatívach k jadru, prípadne jadre ako takom. Japonská Fukušima Európe tento čas, dovolím si tvrdiť, že nie úplne opodstatnene, zobrala.
Čo je z pohľadu európskej energetiky asi najväčšia ujma, je, že aj druhé rozhodnutie nemeckej vlády opäť nestálo najmä na odbornom, ale výrazne na politickom rozhodnutí. Úspechy Zelených v krajinských voľbách v Nemecku v posledných mesiacoch, ktoré zobrali kabinetu Angely Merkelovej odvahu bojovať aj naďalej za tento oddychový čas, budú mať zásadný vplyv aj na diskusiu o bezpečnosti slovenskej sústavy.