Grécka tragédia vstúpila do nového dejstva. Vážne pochybnosti o ďalšej pomoci Grécku už nevyslovuje len Slovensko, ale aj Holandsko a Slovinsko. Z pôžičiek Grécku sú čoraz nervóznejší aj nemeckí voliči, ktorí zaplatili podstatnú časť nákladov na inscenáciu tragédie. Rovnako sú nervózni aj grécki voliči, ktorí vyberajú peniaze z domácich bánk a presúvajú ich do zahraničia. Je zrejmé, že treba čosi urobiť a to rýchlo. Čo sa teda dá urobiť?
Najprv sa treba vzdať naivných nádejí, že Grécko splatí dlh predajom majetku. Odhadované príjmy z privatizácie štátneho majetku sú 50 miliárd eur, štátny dlh je 350 miliárd eur. Privatizácia by trvala roky, peniaze sú potrebné okamžite. Aké sú reálne alternatívy?
Jemný bankrot
Vlády eurozóny môžu Grécku poskytnúť nenávratnú finančnú pomoc alebo pôžičku, ktorá sa s veľkou pravdepodobnosťou nikdy nesplatí. Dlh sa zníži a Grécko dostane oddychový čas. Veritelia si vydýchnu, lebo náklady budú znášať daňoví poplatníci.
Inou možnosťou je široká dohoda veriteľov, že počkajú so splácaním dlhov a úrokov. Nominálne krajina síce dlh splatí, ale peniaze, ktoré veritelia dostanú v budúcnosti, majú menšiu hodnotu ako peniaze splatné dnes. Podľa toho, na ako dlho sa splátky odložia, veritelia by prišli o 15 – 30 percent skutočnej hodnoty dlhu. Náklady takéhoto „jemného bankrotu“ (takzvanej reprofilácie dlhu) by v tomto prípade znášal aj súkromný sektor.
Model riadeného bankrotu sa s úspechom odskúšal v Uruguaji v roku 2003. Dosiahnuť dohodu veľkého počtu veriteľov je však veľmi náročné. Poslednou možnosťou je bankrot na argentínsky spôsob. Argentína po bankrote v roku 2000 „natvrdo“ odstrihla veriteľom 60 – 75 percent istiny dlhu. V prípade Grécka sa odhady odpisu pohybujú na úrovni 30 – 50 percent.
Ktorý variant je reálny? Európska centrálna banka preferuje nenávratnú pomoc alebo pôžičku. Pôžička nevyrieši grécku platobnú neschopnosť, ale poskytne viac času Nemecku a Francúzsku, aby pripravili svoje banky na odpis časti gréckeho dlhu. Pôžičky sú však medzi voličmi eurozóny veľmi nepopulárne a pre ich vlády politickou samovraždou. „Jemný bankrot“ sa dá predať voličom lepšie, je však náročnejší na realizáciu.
Suchý konár
Aké ďalšie dejstvá môže grécka tragédia mať? Optimistický scenár vychádza z predpokladu, že bankrot Grécka už trhy započítali do svojich očakávaní. Veritelia odpíšu časť pohľadávok za prísľub, že vlády krajín eurozóny podržia tie banky, ktoré pri bankrote utrpia najväčšie straty. Podobný vývoj sa možno ešte zopakuje v Portugalsku.