Šéf maďarského parlamentu László Kövér potvrdil svoju povesť šikovného politika. Do guláša, ktorý varil redaktor českého denníka, dokázal jednoduchým spôsobom strčiť zopár vlastných feferóniek.
Je nateraz jedno, či bol šikovnejší redaktor, alebo šéf maďarského parlamentu, keďže výsledok je len jeden – protesty politikov na Slovensku. Šéf maďarského parlamentu nie je v Česku až takou zaujímavou osobou, aby okolo neho zavíril politický diškurz. Niet o čom, a tak ako prišiel, aj odišiel – českú verejnosť jeho návšteva nijako nevzrušila.
Slovenskí politici však o deň neskôr vyskočili na nohy. Najskôr opozičný Smer a po ňom aj vládna koalícia prostredníctvom predsedu parlamentu. Je jasné, že Smer, ako aj vládna koalícia, protestovali proti rovnakým Kövérovým výrokom, rovnako si z nich vybrali len tie, ktoré sa im hodili, a rovnako zvyšok zamlčali.
Napríklad v otázke Gabčíkovo – Nagymaros. Rozhodnutie Medzinárodného súdu v Haagu slovenská strana interpretuje ako jednoznačné víťazstvo Slovenska (ČSFR) nad Maďarskom. Hoci to nie je presné – podľa súdu nielen Maďarsko, ale aj Slovensko (ČSFR) porušilo medzinárodné právo tým, že takzvaný variant „C“ uviedlo do prevádzky.
Mimochodom, spor medzi oboma krajinami nie je definitívne vyriešený ani dnes – presnejšie, spor o vykonanie rozhodnutia súdu. Vláda opakovane zatajuje, ako tento proces rieši, a jediné, čo sa v tejto súvislosti občania mohli dozvedieť, je, že prokurátor Dobroslav Trnka zabezpečuje činnosti aj pre splnomocnenca vlády Gabriela Jenčíka, a to „dohľad nad nedokončenými investíciami na objektoch Vodného diela Gabčíkovo“.